Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberec nechá očkovat všechny městské strážníky proti žloutence, nejčastěji se vystavují riziku nákazy

02. 10. 2019 | 15:13

Liberec nechá očkovat proti žloutence typu A i B všechny své strážníky. Nejčastěji se vystavují riziku nákazy, řekl dnes novinářům primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj). Právě v Liberci je jedno z ohnisek žloutenky typu A v Libereckém kraji, nemoc se šíří hlavně mezi nitrožilními uživateli drog a lidmi bez domova. V Liberci a Jablonci v této komunitě letos onemocnělo zatím 21 lidí.

MPUkliďme Liberec (2)drogy
archivní foto

"Strážníci přicházejí často do styku s bezdomovci, případně sbírají, když někdo najde, injekční stříkačky," uvedl Zámečník. Častokrát také strážníci poskytují první pomoc při úrazech nebo asistují u dopravních nehod. Na očkování strážníků vydá letos Liberec 200.000 korun a příští rok dalších 100.000 korun.

V předchozích týdnech nechali hygienici na své náklady očkovat několik desítek lidí z řad bezdomovců a uživatelů drog v Liberci a Jablonci. "Očkování v ohnisku nákazy je v tuto chvíli nejefektivnějším nástrojem, jak zabránit přenosu nákazy do většinové populace. Riziko přenosu onemocnění v těchto komunitách je opravdu velmi vysoké," řekla nedávno krajská ředitelka odboru protiepidemického v Liberci Jana Prattingerová.

V kraji je kromě Liberce a Jablonce aktuálně ještě jedno ohnisko nákazy, které se ale nešíří mezi bezdomovci a uživateli drog. Je v Turnově a žloutenkou typu A se tam v předchozích dvou týdnech nakazilo 26 lidí. Hygienici předpokládají, že se nakazili prostřednictvím takzvaného vehikula, kterým může například být potravina. Zdroj zatím nezjistili.

čtk