Liberec stojí před nelehkým úkolem vytipovat vhodný objekt, v němž by končili bezdomovci v karanténě

24. 03. 2020 | 9:45

Liberec začíná řešit bezdpomovce, tikající nebezpečí, o němž se toho zatím mnoho nenamluvilo. V ohrožení jsou kvůli koronaviru všichni občané, ovšem bezdomovci nemají mnoho možností, jak dodržet všechna nouzová opatření.

bezdomovecSpacák
ilustrační foto

Proto už na sklonku minulého týdne Ivan Langr, náměstek libereckého primátora pro rezort školství a sociálních věcí avizoval, že zřídil pracovní skupinu s názvem COVID-19/ bezpřístřeší, jíž se mj. účastní zástupci radnice, terénní pracovníci i zaměstnanci azylových domů. Langr o tom informoval na svém FB profilu.

Ivan Langr píše: "Cílem je především lépe koordinovat a sdílet informace z šesti azylových/ pobytových zařízení v Liberci, které pracují s rizikovou cílovou skupinou bezdomovců nebo lidí v akutní bytové nouzi (kapacita služeb a provozu, počty kontaktů, potřebnost a dodávky ochranných pomůcek a dezinfekčních prostředků aj.). Pak můžeme být o něco připravenější na případné rozšíření nákazy v terénu a být nápomocni orgánům státní správy. Chceme ale v tomto směru monitorovat i sociálně vyloučené lokality (ubytovny, soukromé bytové domy)

Jedním z dalších úkolů je vytipovat vhodný objekt pro případnou nutnou 14 denní karanténu klientů bez domova, kteří se dostanou do kontaktu s nakaženou osobou.

Klienty bez domova považujeme za potřebnou cílovou skupinu především z těchto důvodů:

- nemají základnu = domov, kde by mohli být v případě potřeby izolováni,
- jsou převážně mimo hlavní komunikace zdravotního a hygienického servisu,
- trpí sníženou mírou informovanosti,
- mají sníženou hladinu osobní režimovosti i hygienických sebenároků,
- mají malou šanci pro získání jakýchkoli ochranných prostředků,
- dá se jen s obtížemi vysledovat jejich anamnéza kontaktů,
- jsou po zimním období vyčerpáni a tedy se slabším imunitním systémem,
- řada z nich trpí primárními zdravotními problémy,
- jsou voličsky indiferentní."

Zdroj: FB

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace