Liberec zvelebí do roku 2025 okolí Veseckého rybníka, s úpravami za milion korun začne už letos

29. 03. 2021 | 5:40

Liberec chce do roku 2025 zvelebit okolí Veseckého rybníka, který slouží k rekreaci. S úpravami za milion korun začne město už letos. Podle primátora Jaroslava Zámečníka (Starostové pro Liberecký kraj) budou úpravy za sedm milionů korun rozděleny do pěti etap.

"Věřím, že do čtyř let bude kolem Veseckého rybníku vše dokončeno tak, jak si přáli i občané v referendu," uvedl Zámečník. Jako nejpodstatnější negativum této rekreační oblasti na okraji Liberce lidé vnímají nárůst automobilové dopravy. Chybí tam i hygienické zázemí a lidé by také chtěli zlepšit přístup k vodě. Letos v první etapě se podle primátora začne s úpravou sluneční louky s pláží a řešit se bude i režim parkování. "V dalších letech by se jednalo zejména o pěší cesty, povalové chodníky, mostky a přístup k vodě," uvedl Zámečník.

Samotný rybník patří Povodí Labe. Město ho na něj převedlo bezúplatně loni s tím, že státní podnik zajistí jeho obnovu. Povodí Labe podle primátora připravuje dvě projektové dokumentace. "Jednak na rekonstrukci hráze a další na odbahnění rybníku. To, co slíbili, tak naplňují, a nejpozději do roku 2025 obě tyto fáze dokončí. Celkem tam chtějí investovat zhruba 50 milionů korun," dodal primátor.

Rybník známý i pod názvem Tajch využívala od roku 1900 textilní továrna, tomuto účelu přestal sloužit před 20 lety. O revitalizaci druhé největší vodní plochy na území Liberce se mluví od roku 2014, kdy platil skoro dva měsíce druhý povodňový stupeň kvůli narušené hrázi. Prosakovala jí voda a hrozilo, že se protrhne. Tomu zamezila provizorní oprava, při níž se uvnitř hráze vytvořila pomocí plechové stěny další hráz. Komplexní opravě hráze spojené s vyčištěním rybníka, v němž je asi metr bahna, v minulých letech bránilo, že státnímu podniku patřila jen hráz a město vlastnilo rybník.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace