Liberecká galerie vystavuje díla českých umělců, jejichž život ovlivnila válka
Díla známých českých tvůrců minulého století, jako byli Josef Šíma, Josef Čapek, Emil Filla, Toyen, Jindřich Štyrský či Jaroslav Král, vystavuje nyní Oblastní galerie v Liberci. Jde o výběr umělců, do jejichž životů zasáhla II. světová válka, která skončila před 80 lety. Podle kurátorky Michaely Kubišové nechtěli k výročí jen prezentovat díla s válečnou tematikou.
"Chtěla jsem spíš představit příběhy významných českých umělců, které válka nějak zasáhla," řekla kurátorka ČTK. Za příklad uvedla vztah Čapka a Filly, kteří sice byli podle ní profesně rivalové, ale jejich postoj vůči fašismu byl stejný. "Oba se zapojili do boje proti nastupujícímu nacismu a oba také skončili ve stejném koncentračním táboře," uvedla Kubišová.
Filla má na výstavě například surrealistický obraz s mytologickými postavami, který znázorňuje okleštění Československa po Mnichovské dohodě. "Reagoval takovým až picassovským motivem na odstoupení pohraničí a na ten velký mnichovský komplex. A stejně tak v dalších grafikách tady reaguje na Buchenwald, kde byl zavřený v koncentračním táboře," dodala kurátorka.
Na výstavě nazvané "A přesto říci životu ano", jež potrvá do 21. září, jsou většinou díla ze sbírky liberecké galerie. "Zastoupeny jsou tu nejvíce kresby a grafiky, čili díla na papíře, ale k vidění je tu i několik pláten a jedna socha," řekla Kubišová.
Ústředním dílem výstavy je Šímův předválečný obraz Rokle, který jako jeden z mála na výstavě na první pohled působí ponuře. "Je to jeden z highlightů naší sbírky. A chtěla jsem prezentovat příběh Josefa Šímy, který moc nemluvil o tom, že byl v odboji, válku strávil ve Francii, kde se do odboje zapojil poměrně výrazně. A byl tím tak pohlcen, že téměř přestal malovat," uvedla kurátorka výstavy.
Upozornila i na kresby a obrazy Jaroslava Krále, které na výstavu zapůjčila jeho rodina. "Návštěvníci tu najdou například kresby, které byly tajně vyneseny z vězení Královým spoluvězněm. Ten je podepsal svým jménem, aby obelstil gestapo a doručil je rodině," dodala Kubišová.
čtk