Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberecká galerie vystavuje díla českých umělců, jejichž život ovlivnila válka

13. 07. 2025 | 8:15

Díla známých českých tvůrců minulého století, jako byli Josef Šíma, Josef Čapek, Emil Filla, Toyen, Jindřich Štyrský či Jaroslav Král, vystavuje nyní Oblastní galerie v Liberci. Jde o výběr umělců, do jejichž životů zasáhla II. světová válka, která skončila před 80 lety. Podle kurátorky Michaely Kubišové nechtěli k výročí jen prezentovat díla s válečnou tematikou.

galerieliberecvystava3
Foto: Artur Irma

"Chtěla jsem spíš představit příběhy významných českých umělců, které válka nějak zasáhla," řekla kurátorka ČTK. Za příklad uvedla vztah Čapka a Filly, kteří sice byli podle ní profesně rivalové, ale jejich postoj vůči fašismu byl stejný. "Oba se zapojili do boje proti nastupujícímu nacismu a oba také skončili ve stejném koncentračním táboře," uvedla Kubišová.

Filla má na výstavě například surrealistický obraz s mytologickými postavami, který znázorňuje okleštění Československa po Mnichovské dohodě. "Reagoval takovým až picassovským motivem na odstoupení pohraničí a na ten velký mnichovský komplex. A stejně tak v dalších grafikách tady reaguje na Buchenwald, kde byl zavřený v koncentračním táboře," dodala kurátorka.

Na výstavě nazvané "A přesto říci životu ano", jež potrvá do 21. září, jsou většinou díla ze sbírky liberecké galerie. "Zastoupeny jsou tu nejvíce kresby a grafiky, čili díla na papíře, ale k vidění je tu i několik pláten a jedna socha," řekla Kubišová.

Ústředním dílem výstavy je Šímův předválečný obraz Rokle, který jako jeden z mála na výstavě na první pohled působí ponuře. "Je to jeden z highlightů naší sbírky. A chtěla jsem prezentovat příběh Josefa Šímy, který moc nemluvil o tom, že byl v odboji, válku strávil ve Francii, kde se do odboje zapojil poměrně výrazně. A byl tím tak pohlcen, že téměř přestal malovat," uvedla kurátorka výstavy.

Upozornila i na kresby a obrazy Jaroslava Krále, které na výstavu zapůjčila jeho rodina. "Návštěvníci tu najdou například kresby, které byly tajně vyneseny z vězení Královým spoluvězněm. Ten je podepsal svým jménem, aby obelstil gestapo a doručil je rodině," dodala Kubišová.

čtk