Liberecká zoo slaví úspěch s odchovem ohroženého gekona ploskorepa Henkelova, v teráriích jsou i další mláďata
Liberecká zoo se pyšní mláďaty ohroženého madagaskarského ještěra ploskorepa Henkelova, což je stromový druh gekona dorůstajícího až 30 centimetrů. V Evropě se je včetně Liberce podařilo za poslední rok odchovat ve čtyřech z 23 institucí zapojených do záchovného programu. V tiskové zprávě o tom informovala liberecká zooložka Petra Hnidová.
"Z prvních dvou snůšek máme již čtyři mláďata a další tři snůšky po dvou vajíčkách se inkubují. Když budou mít návštěvníci štěstí, budou moci spatřit líhnutí malých ploskorepů na vlastní oči, protože k inkubaci dochází přímo uvnitř jejich expozice," uvedla Hnidová.
Pokud se podaří odchovat všech deset jedinců, bude to podle ní pro mezinárodní koordinovaný chov obrovským přínosem. "Protože populace tohoto druhu chovaná v lidské péči v evropských zoo aktuálně čítá pouhých 72 zvířat," dodala.
Liberecká zoo se chovu ohrožených plazů a obojživelníků intenzivněji věnuje teprve několik let, úspěšný odchov ploskorepa Henkelova ale není ojedinělým počinem.
"Dalším významným přírůstkem mezi tropickými gekony je také gekon modrý, který se řadí mezi jedny z nejmenších a nejohroženějších gekonů," uvedla mluvčí zahrady Barbara Tesařová. Ve volné přírodě žije podle ní zřejjmě jen na dvou posledních lokalitách v Tanzanii, kde se jeho populace kvůli ilegálnímu lovu a ničení přirozeného prostředí stále snižuje. "Koordinovaný chov v zoologických zahradách tak může být pro záchranu tohoto druhu před úplným vymřením naprosto zásadní," řekla mluvčí.
Úspěšná je liberecká zoo i při rozmnožování agamy malované, jejichž chov se v posledních letech v zoologických zahradách příliš nedaří. "O šest libereckých mláďat je tak mezi chovateli obrovský zájem," dodala Tesařová.
Chovatelské úspěchy zaznamenala liberecká zoo také u tropických žab, za uplynulý rok odchovala 78 ohrožených pralesniček strašných. "Naše žabky tak brzy poputují například do Španělska, Francie, Německa, Polska, ale i zoologické zahrady v Ostravě. Ani takové množství mláďat ale nedokáže uspokojit poptávku a pár institucí muselo nadále zůstat na čekací listině," dodala Hnidová.
Na transport podle ní čekají také odchované rosničky včelí, pralesničky harlekýn nebo pralesničky azurové.
Liberecké zoo se daří získávat i nové druhy. Nejnovějším přírůstkem je bazilišek zelený, tropický ještěr z oblasti Střední Ameriky. V pavilonu tropů je od začátku tohoto týdne. Dorůstá délky až 25 centimetrů a díky schopnosti běžet na krátkou vzdálenost i po vodní hladině se mu přezdívá Ježíšova ještěrka.
Další druh přibude do začátku letních prázdnin i v pavilonu ZooExpo, kde je speciální expozice tropických žab a ještěrů. Aktuálně tam zoologové vytváří paludárium pro ohrožené krokodýlovce čínské.
čtk