Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberecké divadlo chystá nezvyklé představení Cesta. Diváci budou s účinkujícími putovat po městě

25. 05. 2023 | 15:21

Liberecké divadlo F. X. Šaldy chystá na své poměry nezvyklé představení nazvané Cesta, jehož pilířem je dětská opera Brundibár. Diváci budou při něm s účinkujícími putovat po městě. V tiskové zprávě o novince informovala vedoucí marketingu divadla Eleonora Kočí.

divadlo1
Foto: Artur Irma

Poprvé mohou zájemci nezvyklé představení vidět příští týden ve čtvrtek při veřejné generální zkoušce, premiéra bude o den později. Představení bude začínat v Technickém muzeu Liberec, které sídlí v areálu výstaviště. "Na nádvoří Technického muzea a v jedné z jeho industriálních hal proběhne první část programu, diváci se pak pěší cestou přesunou k libereckému bazénu a závěr proběhne přímo na jevišti Šaldova divadla," uvedla Kočí.

Základem nezvyklé inscenace je opera Brundibár, kterou napsal židovský skladatel Hans Krása. Jejím uvedením chce liberecké divadlo připomenout, že letos uplyne 80 let od smutně proslulého prvního uvedení Brundibára, které bylo v koncentračním táboře v Terezíně. V rámci inscenace Cesta zazní také jímavá sborová úprava skladby Kačena divoká Leoše Janáčka a první část světově proslulé kantáty Antonína Dvořáka Stabat Mater.

Vedle sólistů, orchestru a sboru libereckého divadla vystoupí v představení také kolem 120 dětí z šesti hudebních souborů. "Je to pro ně samozřejmě velmi náročné - nejenom se naučit krásně zazpívat sólové a sborové party, ale především naučit se jevištně myslet, respektovat své kamarády, nebát se dát najevo své emoce a mnoho dalších věcí, se kterými by se jinde asi nesetkaly," uvedla sbormistryně dětského pěveckého sboru Severáček Silvie Langrová, která je v inscenačním týmu.

Inscenaci uvede divadlo v režii Lindy Hejlové Keprtové, která je i autorkou námětu a scénáře. Hudební nastudování má na starost trojice dirigentů – Karol Kevický, Anna Novotná Pešková a Tadeáš Tulach.

čtk