Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberecký kraj jedná o koupi hotelu a vysílače Ještěd od Českých Radiokomunikací, umožnilo by to čerpat dotace na obnovu

17. 06. 2024 | 13:41

AKTUALIZOVÁNO: Liberecký kraj jedná o možné koupi horského hotelu a vysílače Ještěd od Českých Radiokomunikací (ČRa). Umožnilo by to čerpat na obnovu památky, která aspiruje na zápis na seznam památek UNESCO, peníze z evropských fondů. Zástupci kraje a ČRa dnes na Ještědu podepsali memorandum o porozumění, Radiokomunikace se v něm potvrdily, že do konce roku nemají v záměru jednat o prodeji objektu s žádným jiným zájemcem. Liberecký kraj tak má čas o koupi národní kulturní památky jednat.

jested6 menší
Foto: Artur Irma

"Případný prodej by byl pochopitelně dojednán tak, aby bylo zajištěno poskytování služeb, které obsluhujeme z vysílače Ještěd, zejména zajištění kontinuity pozemního televizního a rozhlasového vysílání a provozu síťových prvků, včetně záložních zdrojů a nezbytnosti případných záložních řešení, a to v případě prodeje i rekonstrukce," řekl dnes novinářům ředitel Českých Radiokomunikací Miloš Mastník. Dodal, že ČRa nutně nepotřebují vysílač prodat, oslovil je kraj.

Podle Mastníka je Ještěd jedním z 26 kritických vysílačů, které pokrývají celou Českou republiku televizním signálem. "Je součástí naší kritické severní páteřní optické trasy, kdybychom odkryli ten plášť, tak za ním bychom našli vysoké desítky rádií, která poskytují internetové připojení. Do jednání vstupujeme s tím, že musíme primárně zachovat možnost kontinuity našich služeb a dalšího rozvoje, ale na druhou stranu si uvědomujeme, že se jedná o věž unikátní, která by měla sloužit veřejnosti a je symbolem pro Liberecký kraj," dodal.

Podpis memoranda, foto: LK Hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) dnes ocenil vstřícný krok ČRa. Řekl, že to není poprvé, co kraj s ČRa o koupi jedná. "Záměr koupit hotel a vysílač na Ještědu by mělo projednat až nové zastupitelstvo, které vzejde z podzimních krajských voleb. Tímto jsme mu připravili půdu a naznačili možnosti financování," doplnil hejtman. Připomněl, že stavba je na indikativním seznamu Světového dědictví UNESCO, což kraji nabízí možné způsoby financování z evropských fondů. O záměru budou zastupitelé jednat v úterý 25. června, podrobné materiály kraj zpracuje do srpna.

Ještěd, foto: Artur IrmaZáměr koupit Ještěd schválili zastupitelé už v srpnu 2008, kdy včele kraje stála koalice vedená ODS. Spekulovalo se tehdy o ceně kolem 70 milionů korun. Po volbách ale vládu sestavila ČSSD a v jednání nepokračovala. Až v roce 2015 vstoupil do jednání kraj pod vedením Starostů pro Liberecký kraj. "Z velké části jsme financovali architektonickou studii obnovy a teď po devíti letech je evidentní, že bez nějakého dalšího vstupu kraje nebo jiného veřejnoprávního subjektu se rekonstrukce moc nepřiblíží," řekl hejtman. Jen tak bude podle něj možné získat na nákladný projekt dotace.

Hotel a vysílač Ještěd slouží od roku 1973 a patří k nejoriginálnějším architektonickým dílům v Česku. Architekt Karel Hubáček, který by letos oslavil sté narozeniny, získal za projekt prestižní mezinárodní Perretovu cenu. Od roku 2006 je stavba národní kulturní památkou a lidé ji zvolili českou stavbou století. Když se ale před lety konala výstava architektonických návrhů, většina návštěvníků Hubáčkův návrh kritizovala či odmítala. Dokládá to návštěvní kniha, kterou se podařilo objevit při přípravě výstavy ke 40 letům Ještědu.

Ještěd, foto: Artur Irma

Dnes je stavba dominantou Liberce i celého kraje, Ještěd už si bez ní nikdo neumí představit. Vlastníkem hotelu a vysílače jsou od roku 2000 České Radiokomunikace, které ho získaly za 85 milionů korun a další desítky milionů investovaly od té doby do jeho oprav. Už několik let se i za přispění veřejnosti pracuje na obnově původních prvků v interiérech. Do podoby ze 70. let se tak vrátil hotelový salonek nebo bar Avion, do podoby z období svého vzniku, i když s menšími změnami, se vrátily také některé pokoje hotelu.

Památka ale nutně potřebuje kompletní rekonstrukci včetně infrastruktury, náklady podle odhadu projektantů přesáhnou půl miliardy korun.

čtk