Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberečtí zastupitelé schválili založení společenství ke sdílení elektřiny. V první fázi bude energii sdílet v rámci svých organizací

28. 11. 2024 | 19:26

Liberečtí zastupitelé dnes schválili založení společenství ke sdílení elektřiny, pro byli všichni. V první fázi počítá město s tím, že energii bude sdílet v rámci svých budov a organizací. Podle náměstka primátora Vojtěcha Prachaře (ANO) je to i kvůli tomu, že legislativa zatím omezuje, kolik odběrných míst může společenství ke sdílení využít.

solar 2-8656654 1280
Ilustrační foto

"Proto jsme zatím se soustředili na městské budovy. I z důvodu toho, abychom si vyzkoušeli fungování, sdílení," uvedl náměstek.

Zapsaný spolek Energetické společenství Liberec nebude výrobcem ani odběratelem elektřiny, ale bude sloužit výhradně k plnění administrativních povinností spojených se sdílením elektřiny. Město chce do sdílení zapojit deset fotovoltaických elektráren, které v projektu "Komunitní energetika I" budou na střechách škol či divadel. "V tuto chvíli máme vybudované dvě největší, a to na Základní škole Broumovská a na Základní škole Dobiášová, které už běží ve zkušebním režimu," řekl Prachař.

Za vybudování deseti fotovoltaických elektráren město zaplatí přes 24 milionů korun, z toho 70 procent nákladů pokryje evropská dotace. Deset solárních elektráren města na deseti budovách by ročně mělo vyrobit kolem 1000 megawatthodin elektrické energie. "Víme, že spotřeba těch budov z celkového výkonu elektráren bude přibližně 39 procent. Zbytek z toho vyrobeného výkonu už bychom chtěli nasdílet mezi ostatní budovy. V tuhle chvíli očekávaná úspora dle tržních cen, které jsou nyní za elektřinu, je okolo šesti milionů korun ročně," uvedl náměstek.

Podle něj chtějí solární panely dát v příštích letech i na další střechy městských budov. "Připravujeme projekt Komunitní energetika II, kdy přibude dalších 14 fotovoltaických elektráren, a také pracujeme na projektu akumulace, to znamená i nějakého bateriového úložiště," dodal Prachař.

Sdílení elektřiny je jedním z kroků radnice ke splnění jejího závazku. Liberec patří mezi 100 evropských měst, které se účastní takzvané mise Evropské unie zaměřené na vznik klimaticky neutrálních a inteligentních měst do roku 2030. V Česku se zapojil jen Liberec.

čtk