Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Mezinárodní festival Mateřinka nabídne to nejlepší z loutkového divadla pro nejmenší diváky

25. 05. 2023 | 5:00

Mezinárodní loutkářský festival Mateřinka, který se koná ve dnech od 13. do 17. června, přináší do Liberce nejen jedinečnou festivalovou atmosféru, ale především nabídku více než dvaceti pečlivě vybraných inscenací v podání devatenácti českých a zahraničních souborů. Rodiče s dětmi tak mají během pouhých pěti dní jedinečnou šanci zhlédnout to nejlepší, co nabízí současné loutkové divadlo divákům předškolního věku. Kromě hlavní věkové kategorie „tři plus“ se v jeho programu objeví také produkce pro úplně nejmenší děti od šesti a osmi měsíců.

Theater De Spiegel Usmrkaný nos
Theater De Spiegel, Usmrkaný nos

Pro batolata jsou připraveny dvě inscenace, česká a zahraniční. Ve čtvrtek 15. června v 15:30 a 17:30 hodin se na jevišti Naivního divadla představí belgický Theater De Spiegel s inscenací Usmrkaný nos. Vtipná opera inspirovaná pěti částmi lidského obličeje je určena dětem ve věku od osmi měsíců. V sobotu 17. června uvede brněnské Divadlo Radost opět dvakrát inscenaci Lesní fantazie, interaktivní scénickou báseň vytvořenou na míru dokonce již půlročním dětem.

Divadlo DRAK, To je anděleníDivákům od tří let je pak určeno dalších osm poutavých inscenací, mezi nimi například loutková pohádka O zlaté rybce v podání plzeňského Divadla ALFA, nonverbální klaunérie To je andělení! z dílny královéhradeckého Divadla DRAK či inscenace OkololO, ve které herci z Bratislavského bábkového divadla v těsném kontaktu s diváky odhalí cestu nekonečnem.

Bratislavské bábkové divadlo, OkololOKromě již zmíněných vystoupí na festivalu řada dalších českých nezávislých souborů a špičkových sólistů (Buchty a loutky, Divadlo Lampion, Loutky bez hranic, Divadlo loutek Ostrava aj.). Diváci se mohou těšit také na hudební inscenaci Princ na bílém koni, kterou pražské Divadlo Minor odehraje v Divadle F. X. Šaldy

Ze zahraničních hostů dále přicestuje berlínské duo experimentálních loutkářů Melanie Florschütz a Michael Döhnert s inscenací plnou technologických vychytávek a mechanických překvapení s názvem Velká krabice a malý orchestr. Vůbec poprvé se na Mateřince představí dánský Teatret OM, který sehraje inscenaci inspirovanou tvorbou Paula Klee a nazvanou Kočka, pták, ryba.

Divadlo Radost, Lesní fantazieKromě prostor Naivního divadla se bude hrát na různých místech po celém Liberci, uvnitř i pod širým nebem. Mateřinkoví sloni, maskoti festivalu, obsadí například Základní uměleckou školu, Oblastní galerii Liberec, náměstí před radnicí či zahradu Jedličkova ústavu. A co víc, rozlétnou se i za hranice města do divadel v Jablonci nad Nisou, Turnově a do Kulturního centra Vratislavice.

TZ/Jana Pittnerová