Na náměstí před radnicí začal 14. ročník Libereckého flašinetáře, desítky hráčů ze šesti zemí budou k vidění i zítra
Flašinety ze šesti zemí budou znít dnes a ve čtvrtek v Liberci při tradičním každoročním setkání hráčů na tyto pouliční nástroje. Organizátoři očekávají účast 25 až 30 flašinetářů, někteří přijedou i s historickými nástroji. Desítka flašinetů bude z konce 19. století, řekl ČTK za organizátory Boleslav Pára. Je to už 14. ročník a program bude tradiční, osvědčený z předchozích let, dodal.
Oficiální zahájení Libereckého flašinetáře bude dnes na obvyklém místě i v tradičním čase, tedy v 16:00 před libereckou radnicí. Flašinety budou na různých místech v centru stotisícového města znít i ve čtvrtek a od 17:00 akci završí koncert v Technickém muzeu.
Akce má připomínat, že výroba flašinetů je s libereckým regionem spojená. Nejznámější byla firma Riemer Kratzau, kterou v polovině 19. století založil v Chrastavě Augustin Riemer. Dodávala flašinety, piana a orchestriony téměř do celého světa. Zanikla po druhé světové válce, kdy byli její majitelé odsunuti do Německa.
Firma působila v době největší obliby flašinetů, což byl konec 19. století a první třetina 20. století, kdy se ze zámků a salonů rozšířily do ulic, hospod a na lidové slavnosti. Na flašinety hráli vesměs váleční vysloužilci, invalidé a chudina. Většina písní byla o požárech, povodních, nešťastných láskách a vraždách, tedy o událostech, které měly na poutích a trzích upoutat pozornost posluchačů.
čtk