Noc vědců zasvěcená smyslům je na dohled, neopakovatelné zážitky nabídne univerzitní půda i IQ Landia
Sníte dům, zjistíte, že sklo může i vonět, zahrajete si na architekta budoucnosti nebo pošlete do akce virtuální roboty. To a mnohem víc zažijete na Noci vědců, kterou v Liberci pořádá TUL spolu s IQ Landií. Letos Noc vědců rámuje téma Všemi smysly. Začínáme v pátek 30. září od 17.00 hodin.
Noc vědců
Popularizační akce, která má ukázat, že věda není nudná a na čem vědkyně a vědci pracují. Koná se po celé Evropě vždy ve stejný den. V České republice ji máme od roku 2005 a je zastoupena českými univerzitami, vědeckými ústavy, hvězdárnami a dalšími institucemi. Do Noci vědců se zapojí 20 českých univerzit a 40 dalších institucí.
Několik desítek stanovišť, kde vědu uvidíte, uslyšíte, ucítíte nebo si na ni sáhnete, nabídneme v kampusu Technické univerzity v Liberci a v liberecké IQ Landii. „Na TUL předvedeme i novinky, které ještě návštěvníci neviděli. Teď si je budou moci přímo vyzkoušet, protože interaktivita k Noci vědců neodmyslitelně patří,“ zve Bianca Lamrová z oddělení komunikace a marketingu TUL, která Noc vědců v Liberci koordinuje.
Zapojí se většina fakult a univerzitní ústav. Vědci si pro vás přichystali celou řadu experimentů, zážitkových aktivit, komentovaných ukázek i špičkového vybavení. Program Noci vědců bude k vidění a osahání v budovách C, F, G, L a T.
Co vás čeká? Vyzkoušíte si například Motion capture, neboli snímání pohybu používaný ve filmu, počítačových hrách či pro vyhodnocování funkčnosti designu výrobků. V kostce jde o to, že se nahraje pohyb skutečného objektu a ten se následně převede na digitální model. Na Fakultě strojní TUL se využívá v laboratoři analýzy pohybu a ergonomie. „Nasnímáním pohybu dokážeme ve virtuální realitě vytvářet programy pro firmy, které například pomáhají v zaškolování pracovníků pro ovládání zařízení nebo přístrojů. Jsem přesvědčen o tom, že ukázka bude pro návštěvníky velmi atraktivní,“ uvedl proděkan Fakulty strojní Luboš Běhálek.
U stanoviště Fakulty umění a architektury TUL (FUA) budete poznávat po hmatu liberecké stavby vytvořené 3D tiskem a čeká vás i jedna překvapivá výzva. Nebo si budete moci na syntetizátoru složit ze zvuků experimentální skladbu. Také u architektů zažijete atraktivní setkání s virtuální realitou. Uvidíte, jak vypadá digitální nadstavba reálné prostorové instalace. Namíříte tablet na fyzický objekt a „kouzlo“ se před vámi začne odvíjet. „Tato virtuální realita se používá u výzkumných projektů,“ přiblížil Ivo Louda z FUA.
Na dalších stanovištích si také můžete otestovat, jak rychle umíte běžet s různou zátěží, s jakým zrychlením a kolik energie při tom spotřebujete. Nebo nahlédnete do světa hluboko pod rozměry, které je možné vnímat očima. A pokud jste si dosud mysleli, že zlato je žluté, tak na vlastní oči uvidíte, že tomu tak nemusí být.
S dětmi si pak můžete navádět Ozobota, který vidí a sleduje nakreslenou trasu. Pak můžete zjistit, že by se vám angličtina dostávala do hlavy snáz, kdybyste se ji učili pomocí smyslů. A pokud už nechcete kupovat drahé průmyslové parfémy, vyzkoušíte si třeba vyrobit jedinečnou kolínskou vodu destilací s vodní parou.
Program bude nabitý i v IQ Landii
Věděli jste, že existují lidé, kteří ovládají počítač nebo umělé končetiny pomocí svých myšlenek? Je to možné díky neurálním rozhraním, což jsou interfejsy propojující mozek s počítačem. Pravděpodobně nejpokročilejší zařízení tohoto typu vyvíjí jedna z firem současného nejbohatšího muže planety. Více se dozvíte v liberecké IQ Landii. V laboratořích science-centra pak také třeba sami poznáte, že jedním ze základů molekulární gastronomie je matení našich smyslů. Potraviny určitých tvarů si obvykle spojujeme i s charakteristickou chutí – ale co když může být všechno jinak?
Ještě donedávna byly věci jako telepatie nebo telekineze možné jen ve sci-fi filmech. Dnes už však existují lidé, kteří ovládají počítač nebo umělé končetiny pomocí svých myšlenek. Je to možné díky neurálním rozhraním, což jsou interfejsy propojující mozek s počítačem. Pravděpodobně nejpokročilejší zařízení tohoto typu vyvíjí jedna z firem současného nejbohatšího muže planety. Přednáška "Neuralink - šestý smysl Elona Muska" představuje, jak toto rozhraní funguje, co je jeho cílem a jaké jsou s ním spojeny etické problémy.
Jak lze oklamat druhý nejvíce využívaný smysl? Můžete si to v IQ Landii vyzkoušet během badatelské aktivity Akustika. Stejně jako spoustu dalších aktivit.
Hlavně si nezapomeňte poznamenat do svých kalendářů 30. září od 17.00 do 22.00 hodin. Sledujte web liberecké noci vědců.
převzato z https://tuni.tul.cz