Novinkou Naivního divadla je Horror vacui inspirovaná Váchalem. Navzdory názvu v ní je spousta humoru a nadhledu
Inscenace volně inspirovaná životem a dílem grafika, malíře, řezbáře, spisovatele a filozofa minulého století Josefa Váchala je první novinkou sezony pro loutkové Naivní divadlo z Liberce. Pro školy ji začne soubor hrát od tohoto čtvrtka, premiéru bude mít v sobotu.
A ač se jmenuje Horror vacui, je v ní i spousta humoru a nadhledu. ČTK to dnes řekl dramaturg divadla Vít Peřina.
"Takže rozhodně bych se nebál, že ačkoli se inscenace jmenuje hororová, což je prostě terminus technicus, který znamená strach z prázdného prostoru, tak že by to mělo být nějaké hororové představení, to ne," řekl Peřina. "Ona je samozřejmě temná nějakými motivy, které prosáknou díky tomu, že je to postavené na citátech z dopisů, které on (Váchal) psal ze Studeňan ve velmi hojné a rozsáhlé míře svým kolegům, přátelům a především Josefu Hodkovi, grafikovi. Ale zároveň je v tom spousta humoru a nadhledu, protože Josef Váchal byl člověk vtipný a zábavný, byť ten jeho humor opravdu nebyl pro každého. Řekl bych, že byl pro hodně málo lidí a já doufám, že se to v té inscenaci všechno zobrazuje," dodal dramaturg.
Horror vacui připravil člen souboru Filip Homola ve spolupráci s výtvarníkem Robertem Smolíkem. "Odrazovým můstkem pro téma celé inscenace je Váchalův pobyt v takzvaném studeňaském exilu ve vesnici Studeňany kousek od Jičína," uvedl Peřina. Váchal se tam podle něj uzavřel na posledních 30 let svého života, žil tam až do konce šedesátých let. "A právě tohle období jeho života inspirovalo Filipa Homolu a Roberta Smolíka k vytvoření takové asociativní loutkářské koláže. O tom, jak umělec, který je opravdu výjimečný, se schovává před démony, svými i démony svého okolí v malé chaloupce obklopen hlučícími traktory a kombajny a tam se s tím nějakým způsobem vyrovnává," řekl dramaturg.
S novinkou cílí liberecký soubor zejména na středoškolské studenty a dospělé publikum. Inscenace má zároveň zejména studentům naznačit, jak významným umělcem Váchal byl. "Už jenom tím, že budou mít šanci vidět hodinové představení o někom, o kom doposud pravděpodobně neslyšeli. Doufáme, že je to zaujme natolik, že se minimálně se svými pedagogy nebo rodiči o Josefu Váchalovi pobaví. Protože jeho osobnost stojí za to, aby o něm věděla i nejmladší generace," dodal Peřina. Mezi nejznámější Váchalova díla patří parodie na brakovou literaturu Krvavý román, monumentální bibliofilie Šumava umírající a romantická či třeba ilustrace k Hradu smrti Jakuba Demla. Váchal, který zemřel v roce 1969 ve věku 84 let, je například i autorem knihy Ďáblova zahrádka aneb Přírodopis strašidel.
čtk