O participativní rozpočet je zájem. Lidé přihlásili rekordních 47 nápadů, čím a jak vylepšit krajské město
Liberečané se chopili příležitosti ovlivnit podobu veřejného prostoru. Do letošního ročníku přihlásili rekordních 47 nápadů, jak vylepšit život v Liberci. Participativní rozpočet je nástroj, pomocí kterého rozhodují lidé o tom, jak radnice naloží s částí svých peněz.
"Každý může navrhnout projekt, který zútulní naše město nebo vylepší kvalitu života místní komunitě. Je vidět, že s každým ročníkem stoupá kvalita a připravenost jednotlivých návrhů. Lidé si na přípravě skutečně dávají záležet,“ říká náměstek primátora Jan Hruška.
Jednotlivé projekty pokrývají široké spektrum oblastí. „Sešly se nám nápady na nová dětská hřiště a parky, kuličkodráhu, skateboardové překážky, proměny veřejných prostranství na odpočinkové zóny, biotop u Hanychovského potoka, revitalizace Perštýnské stezky a mnoho dalších. Pro letošní ročník jsme připravili novinku. Liberečané mohli přihlásit do participativního rozpočtu i tzv. měkké projekty. Inspirovali jsme se v jiných městech, kde se podařilo zrealizovat třeba uměleckou galerii na slepých stěnách městských domů (tzv. muraly), dálkový pochod, tematické workshopy, únikovou hru a řadu dalších akcí,“ říká náměstek Jan Hruška.
V tuto chvíli probíhá na jednotlivých odborech statutárního města kvalifikované posouzení všech podaných návrhů. Projekty, které budou vyhodnoceny jako realizovatelné, se v říjnu 2025 představí občanům ve veřejném hlasování. O tom, které z nich budou skutečně realizovány, opět rozhodnou svými hlasy sami obyvatelé Liberce.
„Chtěl bych poděkovat všem, kteří se podílí na proměně svého okolí. Vážím si každého nápadu, iniciativy a zájmu o dění ve městě,“ uzavírá náměstek primátora Jan Hruška.
LB/Jana Kodymová