Obnova paneláků už liberecké SBD Sever stála půl miliardy. 50 let staré byty mají méně neduhů než ty mladší

28. 06. 2020 | 8:28

Zhruba půl miliardy korun investovalo v minulých letech Stavební bytové družstvo Sever (SBD Sever) do modernizace panelových domů ve své správě. Některé z nich jsou 50 let staré. Ty starší mají často méně neduhů než byty postavené v 80 letech. ČTK to řekl Petr Černý, ředitel SBD Sever, které je dnes největším správcem nemovitostí v Libereckém kraji. Ve správě má téměř 10.000 bytů, z nichž většina je právě v panelových domech.

rochlice2
archivní ilustrační foto

Díky investicím do modernizace panelových domů, ale také v důsledku nízké výstavby nových bytů, zájem o bydlení v panelácích neklesá. Největší boom velkých rekonstrukcí byl podle Černého po roce 2000 a trval zhruba deset let. "Šlo zejména o zateplení, což nemělo pozitivní vliv jen na tepelné úspory a úspory energií. Ošetřuje to celou stavební soustavu toho domu, nedochází tam k tepelným rázům," řekl.

Po rozsáhlejších modernizacích, které se týkaly pláště a technických prvků, jako jsou balkony a lodžie, pokračovaly modernizace uvnitř domů. Postupně tak družstvo vyměňuje i výtahy. "Dožívají pochopitelně i stoupačky a nejčastěji v této době přicházejí na řadu elektrorozvody a aktuálně řešíme větrání bytů a domů," dodal Černý. Další miliony podle něj dává družstvo každoročně do běžné údržby. Ceny bytů v modernizovaných domech jsou podle Černého dnes kolem 40.000 až 45.000 korun za metr čtverečný. Nahrává tomu i nízká bytová výstavba.

Zatímco majitelé investují do domů, revitalizaci veřejného prostoru na sídlištích financují města. V Liberci, Jablonci nad Nisou, České Lípě nebo Semilech už stála obnova sídlišť desítky milionů korun. "Udělalo se mnohé, velmi podařená je v Liberci třeba kultivace největšího sídliště Rochlice. Na druhou stranu neřeší nejpalčivější problém současnosti, kterým je nedostatek parkovacích míst," řekl Černý. V době, kdy se sídliště stavěla, se nepočítalo s tím, že auto bude mít skoro každá rodina a některé dvě.

Velká část panelových bytů vznikla v Česku právě díky družstevní výstavbě. Do prvních se nájemníci stěhovali před 65 lety v Praze. SBD Sever v Liberci založili družstevníci před 55 lety jako družstvo svépomocné - v 60. a 70. letech lidé byty stavěli vlastníma rukama. "Některé ty domy mají lepší kvalitu než domy, které v 80. letech stavěly profesionální firmy," poznamenal Černý. Později se do SBD Sever začlenila i jiná menší bytová družstva jako Máj, družstvo pracovníků Tesly nebo Ještěd. V posledních letech začalo družstvo znovu byty stavět, v centru Liberce teď buduje 112 družstevních bytů, technologie se ale změnila.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace