Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Ocenění za celoživotní přínos animovanému filmu patří V. Hlavatému. K. Dufkové cena za nejlepší české animované dílo

07. 05. 2025 | 8:03

Cenu za nejlepší české animované dílo roku 2024 získala v národní přehlídce Český obzor režisérka Kristina Dufková. Uspěla s celovečerním filmem Život k sežrání. Vítěze jednotlivých kategorií včera v Liberci vyhlásili tradičně pořadatelé Anifilmu při slavnostním zahájení tohoto šestidenního mezinárodního festivalu animovaného filmu. Udělili také cenu za celoživotní přínos animovanému filmu výtvarníkovi Vratislavovi Hlavatému.

HlavatyIrma2
Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu si z Liberce odnáší Vratislav Hlavatý, legendární postava české animace, grafického designu i balónového létání. Foto: Artur Irma

O vítězích a vítězkách Českého obzoru rozhodla hlasováním bezmála 150členná Rada animovaného filmu. "Během Anifilmu se všechny do soutěže přihlášené filmy představí několikrát na plátnech kin. Loutky a dekorace z oceněného snímku Život k sežrání jsou k vidění na výstavě v Paláci Liebieg," uvedla mluvčí Anifilmu Gabriela Zajícová.

Cena za přínos animovanému filmu patří výtvarníkovi Vratislavovi Hlavatému. Foto: Artur Irma

Loutkový svérázně stylizovaný snímek Život k sežrání je adaptací stejnojmenné francouzské knihy Mikäela Olliviera. Hlavním hrdinou je dvanáctiletý Ben, bystrý, chytrý a v mnohých směrech talentovaný chlapec, který trpí nadváhou. V minulém roce byl tento snímek oceněný na Mezinárodním festivalu animace ve francouzském Annecy cenou poroty v kategorii Contrechamp (Zpětný záběr). Byl také nominovaný na Evropské filmové ceny, které jsou považovány za jedny z nejprestižnějších ocenění ve filmové branži, kritici je přirovnávají k americkým Oscarům.

V kategorii pro nejlepší český krátký a celovečerní film získal v Českém obzoru ocenění Jan Saska za film Hurikán. Hlavní hrdina tohoto příběhu si na sebe vzal nesnadný úkol, když se rozhodl, že v pomalu končícím dni sežene plný sud piva pro sympatickou výčepní v jeho oblíbeném stánku.

Cenu pro nejlepší studentský film obdržela Pola Kazak s metaforickým filmem Plevel, který pojednává o zápase zahradnice se silou přírody a života samotného. Autorka tento příběh ztvárnila pomocí animace malby na sklo, s níž má zkušenosti například díky spolupráci na celovečerním filmu Přes hranici od francouzské autorky Florence Miailheové.

V kategorii nejlepší seriál vyhrál díl Regenerační tríčky z populárně-naučné série Biošortky režisérky Daniely Hýbnerové. Cenu za nejlepší české zakázkové dílo si odnesl Jan Míka s filmem vytvořeným pro Husitské muzeum v Táboře k 600. výročí úmrtí Jana Žižky, ve kterém s nadhledem zobrazuje životní dráhu slavného válečníka včetně historických souvislostí. Ocenění za nejlepší český videoklip získal roztančený klip k písničce Woo od skupiny DVA, který vytvořil režisér a výtvarník Jaromír Plachý.

Cena za přínos animovanému filmu patří výtvarníkovi Vratislavovi Hlavatému. Foto: Artur Irma

Při slavnostním zahájení dnes organizátoři udělili tradičně i cenu za celoživotní přínos animovanému filmu. Tentokrát takto ocenili výtvarníka Vratislava Hlavatého, který je známý především jako grafik, ilustrátor a autor originálních filmových plakátů. Na Anifilmu má Hlavatý ode dneška i výstavu v Oblastní galerii v Liberci.

Mezinárodní festival animovaného filmu potrvá v Liberci do neděle, nabídne v šesti dnech přes 400 soutěžních i nesoutěžních snímků. Výsledky hlavních mezinárodních kategorií vyhlásí organizátoři festivalu v sobotu večer.

čtk