Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Orchestr libereckého divadla odvolal stávkovou pohotovost, muzikanti a vedení našli kompromis

01. 11. 2019 | 16:10

Orchestr libereckého Divadla F. X. Šaldy po dvou měsících odvolal stávkovou pohotovost, kterou vyhlásil kvůli nízkým platům. S vedením divadla se dohodl na kompromisním řešení, podle kterého se v některých případech zvýší tarifní platy. ČTK to dnes řekl za odbory Štěpán Jasenovec a potvrdila ředitelka divadla Jarmila Levko.

hudbaIlustrHouslKLíč
ilustrační foto

"V tuto chvíli jsme návrh ředitelky divadla jako kompromisní řešení situace přijali. A to i v rámci sociálního smíru, aby se to dál neprotahovalo," uvedl Jasenovec. Podle něj se svými dalšími požadavky počkají, jak dopadne soud bývalého člena libereckého orchestru, který žaluje divadlo kvůli ušlé mzdě. "Minimálně ve třech věcech se soud týká našeho sporu. Doplatku ušlé mzdy, jaká mu náleží platová třída a příplatku za vedení," dodal Jasenovec.

Skupina orchestrálních hráčů libereckého divadla před dvěma měsíci uvedla, že jejich platy jsou nejnižší v zemi. Argumentovala tím, že v ostatních souborech v celé republice je platové zařazení řádově o jednu platovou řadu výš, někde dokonce o dvě. Za neadekvátní považovali zejména zařazení u prvních hráčů a koncertních mistrů.

Vedení libereckého divadla s tím nesouhlasilo a poukazovalo na to, že jejich platy jsou srovnatelné díky kompenzacím v pohyblivé složce. Požadavku odborů o přeřazení v platových třídách ale nakonec částečně vyhovělo, první hráči a koncertní mistři si o třídu polepší. Odrazí se to ale v jejich pohyblivé složce. "Finančně to je pro nás plichta, akorát to teď mají garantované v tarifu," řekla dnes ČTK ředitelka divadla. "Neudělali jsme to proto, že bychom se domnívali, že na to mají nárok. Byl to ale náš návrh v rámci toho, abychom se dohodli a nebojovali spolu," dodala Levko.

čtk