Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Památkou roku Libereckého kraje je zrekonstruovaný Liebiegův palác v Liberci. Obnova přišla na čtvrt miliardy 

30. 10. 2023 | 17:02

Památkou roku 2022 Libereckého kraje je zrekonstruovaný Liebiegův palác v Liberci. Obnovu památky za více než čtvrt miliardy korun financovalo město Liberec za přispění evropských fondů, slouží jako komunitní centrum. V letošním roce vybírala porota z šesti přihlášených, řekl dnes ČTK mluvčí Libereckého kraje Jan Mikulička. Obnova Liebiegova paláce letos získala i hlavní cenu Karla Hubáčka v soutěži o Stavbu roku Libereckého kraje.

Liebieg lk (4)
Foto: LK

"Liberecký kraj chce ocenit a zviditelnit ty nejlepší a nejkvalitnější obnovy památek. Z dotačních fondů i individuálními dotacemi výrazně tyto obnovy podporujeme a jsem velmi ráda, že se za poslední léta v kraji objevují skutečně skvělé a velké obnovy. Příkladem je letošní oceněná památka – Liebiegův palác," doplnila náměstkyně hejtmana Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj). Vítěz podle ní získá nejen prestižní titul, ale také skleněnou plaketu a finanční dar 50.000 korun.

Do soutěže byly letos přihlášeny kromě Liebiegova paláce také obnova areálu poutního kostela Navštívení Panny Marie v Horní Polici, který je národní kulturní památkou, obnova kostela Povýšení sv. Kříže v Novém Oldřichově, obnova interiérů bývalé sušárny chmele v Dubé, obnova mateřské školy v Husově ulici v Jablonci nad Nisou a také obnovou obvodového zdiva a roubení domu zvaného Jechovsko v Železném Brodě.

Soutěž byla v Libereckém kraji poprvé vyhlášena za rok 2015 a má jedinou kategorii. V minulosti se ale dvakrát stalo, že ocenění získaly dva objekty. Jako Památku roku 2016 Libereckého kraje ocenil kraj rekonstrukci oken a restaurování uměleckořemeslných prvků Doleního mlýna v Bradlecké Lhotě a také obnovu zámku ve Svijanech. O rok později získaly ocenění obnova historické papírny a mlýna v Hamru na Jezeře na Českolipsku a také areál barokního zámku v Návarově u Zlaté Olešnice na Jablonecku.

Aktuálně je podle Vinklátové na území Libereckého kraje 2248 nemovitých kulturních památek, z nichž 39 je na seznamu ohrožených. "Pořád je co podporovat a co dělat. Mě mimořádně těší, že ubývá případů, kdy majitelé nechají památku zchátrat natolik, že pak už jde jenom o pozemek, ale že se snaží čím dál víc pietně přistupovat k obnovám, a dělají to dobře," dodala.

čtk