Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Podle libereckých lékařů ohrožují chronicky nemocní pacienti v obavě z viru své životy

09. 04. 2020 | 12:45

Lékaři Krajské nemocnice Liberec varují chronicky nemocné pacienty, aby nepodceňovali své onemocnění. Řada z nich v obavě z nákazy novým koronavirem nevyhledá pomoc lékařů ani ve chvíli, kdy se jich zdravotní stav zhorší. Ohrožují tím své zdraví a často i život, řekl dnes novinářům generální ředitel Krajské nemocnice Liberec Richard Lukáš. Nemocnice musely z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví odložit plánované operace, ne všechny je ale možné odkládat dlouhodobě.

nemocnice operace
Ilustrační foto

Liberecká nemocnice je největším zdravotnickým zařízením v kraji, lůžkovými odděleními projde ročně kolem 45.000 pacientů a dalších více než 380.000 ambulancemi. Kvůli omezení péče, ale i obavám pacientů z nákazy, klesly výkony nemocnice za březen o 35 procent. Zařízení je podle Lukáše připraveno na to, aby mohlo zajistit péči i ve větším rozsahu. "Lidé se nemusí bát, běžní pacienti s nikým, kdo je koronavirem nakažen, do styku nepřijdou," ujistil. Už při příchodu do nemocnice měří všem teplotu a každého prověřují. Počítá se i s testováním pacientů na covid-19.

"Třeba pacienti s onemocněním srdce a cév jsou pacienti rizikoví, pokud budou nakaženi virem, ale na druhou stranu jsou to pacienti, kteří vyžadují dlouhodobou chronickou péči. Platí, že kardiovaskulární onemocnění je nejčastější příčina úmrtí v naší zemi. Za rok tak zemře více než 50.000 lidí, a pokud bychom rezignovali na systém péče, který tady byl vytvořen v posledních 30 letech, tak by se to na těch číslech odrazilo velmi negativně," řekl přednosta kardiovaskulárního centra liberecké nemocnice Rostislav Polášek.

Zdejší specialisté podle něj sami chronické pacienty obvolávají a telefonicky ověřují jejich stav. "Před dvěma týdny jsme například ošetřili 50letého muže, který měl jen bolesti na hrudníku, měl ale velmi zúženou jednu z těch hlavních tepen. On se doma zhoršoval a nikdo o tom nevěděl, kdybychom ho neošetřili, byl by brzy postižen velkým infarktem," řekl Polášek. Riziko úmrtí při rozsáhlém infarktu je podle něj rozhodně větší než v případě koronavirové infekce. I proto navzdory omezení péče zůstávají specialisté nemocnice v kontaktu se svými pacienty.

čtk