Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Projekt Zahrada Gallas v Liberci zahájí druhou etapu se 77 družstevními byty

26. 09. 2023 | 8:43

Liberecký bytový projekt Zahrada Gallas zahájí druhou etapu, v dalších dvou domech nabídnou developeři 77 družstevních bytů. V nabídce budou během října, řekla ČTK Anna Ježková za Coop Development. Zahrada Gallas je projektem společností Coop Development, Ungelt Partners, libereckého Stavebního bytového družstva Sever a Stavebního bytového družstva Praha.

Na místě bývalé textilní továrny v Liberci - Františkově plánují postavit přes 300 bytů v sedmi domech.

Práce na projektu začaly loni v říjnu, 94 bytů první etapy by mělo být k nastěhování v příštím roce, další byty o rok později. Už ve čtvrtek 5. října si budou mít možnost zájemci prohlédnout zařízený vzorový byt v první etapě, která je zhruba z poloviny obsazená. Další prohlídky jsou v plánu ve čtvrtky 2. a 30. listopadu. "Pro všechny, kteří do konce roku podepíší smlouvu na družstevní byt, garantujeme na první tři roky zvýhodněnou úrokovou sazbu 4,89 procenta ročně," doplnila Ježková.

Prodej bytů Zahrady Gallas začal loni v červnu. Zájemcům stačí složit 20 procent ceny bytu a jednorázový členský příspěvek 50.000 korun. Ceny začínají od 2,928 milionu korun za 1+kk o rozloze 38 metrů čtverečních, kde zájemci stačí zaplatit včetně členského příspěvku družstvu 636.000 korun a zbytek pak bude splácet ve formě nájmu 40 let. Uzavřená smlouva s družstvem garantuje, že se po dobu výstavby cena bytu nezvýší.

"Nabídka nových bytů v blízkosti centra Liberce je velmi malá. Družstevní bydlení stále patří mezi výhodnější formu vlastnictví, kdy stačí složit 20 procent z ceny bytu a úvěr si bere celé družstvo," řekl Petr Černý, předseda představenstva SBD Sever. V době, kdy se výrazně zvýšily úrokové sazby a mnoho zájemců na hypotéku nedosáhne, je podle něj právě družstevní výstavba cestou k vlastnímu bytu.

Rezidenční komplex se staví na místě bývalé textilní továrny a developeři počítají s revitalizací celé lokality. Podobu domů navrhlo prestižní anglické architektonické studio Chapman Taylor, vychází z prvorepublikových činžovních vil typických pro Liberec. Projekt dotvořilo studio Třiarchitekti pod vedením Davida Mareše. Jednotlivé domy budou maximálně šestipodlažní s ustupujícím sedmým patrem. Součástí zahrady se stane Františkovský potok, na pozemku bude hřiště, místa pro grilování, jógu a odpočinek.

čtk