Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Průzkum ukázal, že téměř čtyři pětiny obyvatel jsou s životem v Liberci spokojeny. Sociologický vzorek měl 811 osob

18. 11. 2024 | 15:00

Kvalitu života a spokojenost jeho obyvatel zjišťoval sociologický průzkum, který si po téměř deseti letech nechalo zpracovat město Liberec. Z výsledků mimo jiné vyplývá, že většina obyvatel (78 %) je poměrně spokojena s životem ve svém městě a doporučila by bydlení v této lokalitě svým přátelům a známým. Jako nejvíce problematickou vnímají občané dopravní situaci, zejména průjezdnost městem nebo nedostatek parkovacích míst.

LBC pros18 01panoramaMad
Archivní foto + fotogalerie: Mad

Průzkum provedla agentura STEM/MARK, kterou město vybralo formou poptávkového řízení z pěti různých společností. Celkem na rozsáhlé dotazníkové šetření odpovídalo 811 obyvatel, a to kombinovanou metodou osobních a on-line rozhovorů. Sběr dat proběhnul od poloviny června do poloviny července letošního roku.

Průzkum se zaměřil na pět základních okruhů. Vnímání problematiky života ve městě, veřejná aktivita občanů, komunikace s radnicí a další témata, například doprava, MHD, bezpečnost, třídění odpadu apod.

„Hlavním cílem průzkumu bylo především získat relevantní a kvalitní metodou ověřená data o tom, co občané na našem městě oceňují a co je naopak štve. V rámci místní agendy a veřejných projednávání nebo fór s námi veřejnost komunikuje často. Chtěli jsme si ale ověřit a potvrdit některá témata, na která nás upozorňují, právě pomocí kvalitního a rozšířeného sběru dat renomovanou agenturou,“ říká náměstek primátora pro městské bydlení a místní Agendu 21 Jan Hruška.

Z odpovědí respondentů mimo jiné vyplývá, že mezi témata, která komplikují obyvatelům život, patří především dopravní situace. Především průjezdnost městem, stav vozovek a chodníků, ale i kapacity k parkování. Část občanů by pak uvítalo, aby se radnice více zaměřila i na vzhled a čistotu silnic, parků, údržbu městské zeleně, ale také bezpečnost.

„Výsledky průzkumu vnímám jako odborníky potvrzený názor na řadu důležitých témat, která Liberečané řeší a na která chtějí znát nejen odpovědi, ale i řešení. Jsem rád, že u některých témat jsme v podstatě předběhli čas. Například do opravy a údržby silnic a chodníků jsme letos, tedy ještě před zadáním průzkumu, investovali nejvíce peněz za několik let. A sice částku přes 300 milionů, tedy čtyřikrát více, než dříve. Celkem chceme za volební období investovat do silnic a chodníků přes miliardu korun,“ říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Foto archiv

Liberec se v naléhavosti témat, která by podle obyvatel měla politická reprezentace řešit, víceméně neliší od některých jiných krajských měst.

„Zásadní je doprava. O něco naléhavější by podle občanů měla být i údržba veřejných prostranství a městské zeleně. Liberečané mají zájem o dění ve městě. Nicméně uvítali by, kdyby radnice zintenzivnila komunikaci a nabídla více možností, aby lidé měli dostatek možností, jak ovlivňovat veřejné dění a území, kde žijí a které mají rádi,“ říká spoluautor a garant sociologického průzkumu Jan Burianec z agentury STEM/MARK.

Zajímavé byly odpovědi účastníků výzkumu na téma veřejná aktivita občanů.

„Celkem 27 % dotázaných například souhlasí s tím, že má běžný člověk možnost ovlivňovat dění, projekty a opatření v Liberci. Větší optimismus v této otázce mají spíše mladší lidé (18-44 let), naopak nejvíce pesimističtí jsou v tomto lidé nad 60 let,“ upozorňuje Jan Burianec z agentury STEM/MARK.

Průzkum mimo jiné zjišťoval i to, jak lidé hodnotí osobní zkušenost s magistrátem, respektive osobní návštěvu některého z odborů či oddělení za uplynulý kalendářní rok. Většina občanů ji ohodnotila tak, že s ochotou a řešením požadavků ze strany pracovníků magistrátu byli nadprůměrně spokojeni.

Pozitivně vnímají občané města i svou osobní bytovou situaci. Uvítali by ale, aby radnice více podporovala například výstavbu startovacích bytů pro mladé.

Kriticky naopak účastníci průzkumu hodnotili naopak nedostatek veřejných toalet v centru města a počet brownfieldů.

Zajímavě odpovídali dotázaní také na otázky k třídění a likvidaci odpadů. Alespoň částečně třídí odpad 9 z 10 dotázaných, přičemž 56 %  je v tom velmi důsledná. Zejména se to týká obyvatel starších 60 let a lidí s vysokoškolským vzděláním, z vyšší socio-ekonomické třídy.

Nejméně třídí obyvatelé centra. Signifikantně častěji uvádějí i to, že odpady vůbec netřídí. Naopak nejdůslednější v třídění jsou lidé žijící v západní části města (67 %). Ekologické smýšlení deklarují i obyvatelé severní a východní části Liberce (obě lokality 63 %).

Co se týká městské hromadné dopravy (MHD), tu podle průzkumu využívá denně třetina obyvatel, což je častěji, než je celostátní průměr. Slabší pětina občanů MHD nejezdí vůbec.

LB/Jana Kodymová