Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

První premiérou jubilejní 140. sezony libereckého divadla bude Adam a Eva českého skladatele Josefa Myslivečka

22. 09. 2023 | 5:00

První premiérou jubilejní 140. sezony libereckého Šaldova divadla nazvané Zrození bude symbolicky Adam a Eva. Půjde o scénické provedení oratoria českého skladatele Josefa Myslivečka, který tvořil v Itálii. Dílo uvede operní soubor ve spolupráci s baletním poprvé tento pátek, půjde zároveň o českou premiéru. Novináře o tom informovala ředitelka divadla a režisérka představení Linda Hejlová Keprtová.

adam a eva1
Adam a Eva, foto: Artur Irma

Operu bude uvádět divadlo v italském originále s českými a německými titulky, poprvé zaznělo ve Florencii roku 1771. "Podle amerického muzikologa Daniela E. Freemana se jedná o jedno z nejzdařilejších oratorií 18. století vůbec. Libreto, které napsal jezuitský kněz Giovanni Granelli, vykresluje spíše teologický výklad události než emoce, ale Myslivečkova hudba má s akademickou střízlivostí málo trpělivosti a ignoruje ji sledem atraktivních, často virtuózních árií," uvedla dramaturgyně liberecké opery Lenka Dandová.

Adam a Eva, foto: Artur IrmaOratorium se otevírá bezprostředně po takzvaném Pádu a zkoumá emocionální reakce rozmrzelého Adama, který obviňuje Evu z hříchu. Režisérka jejich příběh zasadila do současnosti.

Adam a Eva, foto: Artur Irma"Eva darovala lidstvu dárek – darovala život, darovala smrt. Tím dala naší pouti smysl. Naše vyprávění je oslavou člověka. Nedokonalého, tápajícího, hledajícího. Je oslavou vztahů, které nejsou vždy ideální, ale za které stojí bojovat. Protože právě z bolesti se může zrodit opravdová radost, ze zkušenosti poznání, z propasti odpuštění a ze spravedlnosti milosrdenství," uvedla Hejlová Keprtová. Podle ní ale nebudou v tomto příběhu jen filozofovat. "Budeme možná i závidět, nevěřícně kroutit hlavou, možná budeme odcházet naprosto nedotčeni či znechuceni, možná dostaneme chuť na jablečný štrúdl," dodala.

Adam a Eva, foto: Artur IrmaHudebního nastudování se ujal italský dirigent Paolo Gatto. "Oratorium Adam a Eva je na vysoké umělecké úrovni. Posluchačsky nádherné dílo, ovšem interpretačně velmi obtížné. Diváci jistě ocení melodické fráze, zajímavé barevné plochy i efektní koloratury v sólových partech, které ovšem nejsou jen okázalým prostředkem k předvedení kvalit zpěváků, avšak mají své opodstatnění a hudebně dávají velký smysl. Pěvecké party kladou na sólisty mimořádně vysoké nároky a já skutečně oceňuji, s jakým nasazením a kreativitou přistoupili ke svým rolím sólisté v liberecké opeře," řekl Gatto.

Adam a Eva, foto: Artur IrmaV hlavních rolích Adama a Evy se představí Maksym Kucenko a Jolana Slavíková. Jako průvodci, soudci a vyšetřovatelé v celém příběhu figurují dva andělé – Milosrdenství a Spravedlnosti. Jejich role nastudovaly Veronika Kaiserová a Věra Poláchová. Členové baletu budou vystupovat v rolích Příbuzných.

čtk