Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Rozsudek v případu násilí na údajných zlodějích, kteří byli lapeni, biti a politi benzínem, bude asi v únoru

18. 10. 2019 | 10:35

Před soudem v Liberci dnes výslechem svědkyně pokračovalo projednávání případu čtyř mužů z Jablonecka v souvislosti s násilným držením dvou domnělých zlodějů a obviněním z pokusu o vraždu. Podle spisu obžalovaní před pěti lety ve Smržovce spoutali dva mladíky, bili a nakonec odvezli o 75 kilometrů dále k České Lípě, kde je polili benzinem.

soudNew
ilustrační foto

Dnes měli vypovídat poslední tři svědci, dva ale nepřišli. Jeden je celostátně hledaný a znalec se omluvil kvůli vážnému zranění kolene. Soud odročil jednání na únor příštího roku, kdy by měl zaznít rozsudek.

Liberecký krajský soud se kauzou zabývá podruhé. Předchozí verdikt, kdy zprostil obžaloby tři ze čtyř obžalovaných, vrchní soud zrušil, vytkl hodnocení důkazů a doporučil doplnit dokazování. Liberecký soud musí znovu provést všechny důkazy, protože obžalovaní trvali na projednání případu v celém rozsahu. Třem z nich hrozí za pokus vraždy až 20 let vězení, čtvrtému za omezování osobní svobody osm let. Dnes před soudem vypovídala žena, která pracovala v areálu, kde měli být drženi domnělí zloději. Ničeho si ale nevšimla.

Obžaloba se opírá o nepřímé důkazy, totožnost pachatelů nebyli schopni potvrdit ani násilím držení bratři Eliášové. Skutek se stal v noci na 25. května 2014 ve Smržovce. Tomáš Kolman čelí podezření, že tehdy s brokovnicí v ruce zadržel dva bratry ve věku 16 a 21 let. Podle spisu je výstřelem donutil lehnout na zem, za pomoci Jana Waňka je spoutal a ještě s pomocí Radomíra Šefra je odvezl do areálu své firmy. Později se k nim přidal Jan Michálek. Bratři byli podle obžaloby v areálu firmy asi dvě hodiny svázaní do kozelce v plechovém kontejneru. S roubíkem v ústech a lepicí páskou kolem hlavy je poté pachatelé odvezli do lesa u Veselí nedaleko České Lípy, kde je polili benzinem a vyhrožovali, že je zabijí a zakopou. Mladší z bratrů se dokázal po jejich odchodu vyprostit z pout. Kdyby to neudělal, podle znalce hrozilo, že zemřou.

čtk