Šaldovo divadlo spojí některé inscenace s vyprávěním pamětníků či historiků. Na představení naváže beseda
Liberecké divadlo F. X. Šaldy spojí některé inscenace s vyprávěním pamětníků či historiků. Představení, na něž naváže beseda, bude připravovat společně se zástupci projektu Paměť národa, kteří zachycují vzpomínky pamětníků 20. století. Dohodu o spolupráci podepsali dnes.
Ředitelka divadla Linda Hejlová Keprtová novinářům řekla, že je možné, že v příštích letech životní osud některého z nich či nějaké událost zpracují i divadelně.
"Musíme ale nejdříve najít tu ideální formu, abychom to dokázali dát celé dohromady," uvedla. Podle dramaturga činohry libereckého divadla Jiřího Janků se vytvořením takového představení už nyní zabývají, uvažují o takzvaných site-specific akcích. "To znamená, že by se třeba divadlo dostalo do ulic, že bychom procházeli městem po různých místech a hledali historické události přímo na místě. Ale je to všechno ve stadiu příprav," dodal.
Zatím bude mít spolupráce s Pamětí národa formu propojení divadelního představení s navazující besedou. V tomto roce bude mít divadlo takto komponovaný pořad u dvou inscenací. Jednou z nich bude jednoaktovka Audience od Václava Havla, kterou si divadlo pracovně pojmenovalo Divadlo za železnou oponou. Hra inspirovaná autorovým životem je dialogem mezi spisovatelem Vaňkem, toho času pracujícím v pivovaru, a jeho nadřízeným Staňkem. "Divák, ať už je mladý nebo starý, tak bude součástí té hry, protože za tu železnou oponu se vejde zhruba 60 lidí a ti herci budou od nich jen na metr. Takže to přináší úplně jiný zážitek, než když jste od diváků dál," uvedla ředitelka divadla.
Druhou inscenací zařazenou do projektu je dětská opera Brundibár, kterou napsal židovský skladatel Hans Krása. Je to příběh o Pepíčkovi a Anince, kteří chtějí pomoci své mamince uzdravit se. Poprvé byla tato opera uvedena před 82 lety v koncentračním táboře v Terezíně. "Věřím, že Audience a Brundibál jsou takové první vlaštovky a že v té spolupráci s Pamětí národa budeme nadále pokračovat," dodala ředitelka divadla.
Vzpomínky pamětníků sbírá a ukládá do on-line sbírky Paměť národa nezisková organizace Post Bellum. Dokumentaristé zaznamenali již kolem 18.000 svědectví válečných veteránů, vězňů nacismu a komunismu, disidentů, ale například i agentů StB. Stále hledají nové způsoby, jak jejich zkušenost předat hlavně mladší generaci.
čtk