Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Smutné první výročí od začátku konfliktu na Ukrajině připomeneme unikátní výstava rozstřílených aut z města Irpiň

09. 02. 2023 | 18:20

Výstavu, která již vzbudila pozornost v Praze, Českých Budějovicích, Hradci Králové či Olomouci do Liberce přiváží severočeská pobočka Paměti národa. Klade si za cíl připomenout, že 24. února je tomu právě rok od chvíle, kdy vypukla válka na Ukrajině. Rozstřílené a jinak zničené vraky aut z kyjevské oblasti Irpině, Buči a Hustomelu jsou reálným svědectvím této války. Prostřednictvím výstavních panelů a audionahrávek, které jsou součástí výstavy, zprostředkovávají příběhy jejich majitelů z míst, kde se ruští vojáci dopouštěli těch nejhrůznějších zločinů. Každý z autovraků přivezených z Ukrajiny má svůj příběh, který se návštěvníkům rozehraje po stisknutí tlačítka přímo na automobilu.

Převoz vraků zorganizovala díky partnerům nezisková organizace Post Bellum, která už od 22. února loňského roku pomáhá Ukrajině prostřednictvím finanční sbírky. Výstava bude umístěna na Univerzitním náměstí Technické univerzity v Liberci před budovou G, kde zároveň proběhne vernisáž, a to již v pondělí 13. února od 17:30 hod.

Češi mají historickou zkušenost s okupací ruskými vojáky. Naše pomoc, mezi níž zahrnujeme i upozorňování na stále trvající konflikt prostřednictvím této výstavy je i vzkazem ruským velitelům, že my, Češi nezapomínáme!

„Kolem spálených a rozstřílených aut rozmístíme panely, na kterých si přečtete příběh rodiny, která auto vlastnila. Každý vystavený vrak má dotykový ovladač, kterým spustíte audio příběh z Ukrajiny. Jedná se o dramatické osudy lidí, kterým se takřka zázrakem podařilo dostat se z ruského obklíčení. Jejich domy a auta byla však zdemolována ruskými okupanty,” popisuje výstavu Kristýna Bardová, tisková mluvčí organizace Post Bellum. 

„Tisíce rodin v Buči, Hostomelu, Irpini, žily svůj poklidný běžný život. A ze dne na den se všechno změnilo. Lidé přišli o dům, vybavení, doklady, mnohdy na poslední chvíli si zachránili životy. A my známe příběhy dvou z nich. Moc si přeji, aby tato putovní výstava o Ukrajině, o tomto obrovském ruském bezpráví a zločinech, ukazující na těchto zdemolovaných autech zparchantělost války, zasáhla tisíce spoluobčanů a udržela vůli Čechů pomáhat a stát na straně přepadené Ukrajiny,” říká Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum a zakladatel online archivu Paměti národa. 

„Přivézt tuto výstavu do Liberce pro nás byla výzva, při pohledu na ohořelé vraky osobních aut a poslechu příběhů rodin, které je vlastnily, se těžko ubráníte srovnání s vlastním životem a pohodlím. Svoboda je křehká, není zadarmo a toto je pro nás zpráva směrem do české společnosti. Nezapomínat, pomáhat a za dosavadní pomoc i poděkovat,“ dodává Michaela Pavlátová, ředitelka Paměti národa Severní Čechy.

Výstava setrvá na Univerzitním náměstí v Liberci do pondělí 27. února 2023 a jste na ni srdečně zváni!

Za podporu akce děkujeme Technické univerzitě v Liberci a Libereckému kraji.

TZ/Michaela Pavlátová, ředitelka regionální pobočky Paměť národa Severní Čechy