Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Soud v Liberci hejtmana Půtu zprostil obžaloby z přijetí úplatku. Nic nezákonného jsem neprovedl, řekl po verdiktu

26. 05. 2020 | 9:41

AKTUALIZOVÁNO: Soud v Liberci dnes zprostil všech 12 obžalovaných lidí a čtyři firmy v korupční kauze spojené s dvěma projekty firmy Geotermální energie pro občany (GEPO) za téměř 100 milionů korun. Obecně prospěšná společnost chtěla čerpat evropské dotace, vyplaceno nebylo nic. Mezi obžalovanými byl i hejtman kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Rozsudek není pravomocný, státní zástupce Radim Kadlček se na místě odvolal.

Radost z osvobozujícího verdiktu vyjádřili i Půtovi straničtí kolegové a chtějí ho znovu postavit do čela kandidátky pro podzimní krajské volby. Za skandální naopak považuje rozsudek lídr opoziční Změny pro Liberecký kraj Jan Korytář. Podle něj je "výbornou zprávou pro zkorumpované politiky a šéfy i zaměstnance firem, kteří se podílejí na rozkrádání veřejných peněz," uvedl v prohlášení.

Hejtman od počátku tvrdí, že je nevinný. Po vynesení rozsudku řekl, že konečný verdikt očekává až za několik let. "Ale myslím, že prvoinstanční rozsudek aspoň mně dal určitou míru jistoty, že i u soudu se můžete dočkat spravedlnosti," uvedl. Obžaloba ho vinila z toho, že v letech 2013 až 2014 přijal úplatek a zneužil pravomoc veřejného činitele. Úplatek měl pro něj podle obžaloby činit 830.000 korun s tím, že 530.000 Kč mu bylo vyplaceno.

Soud pro nezákonnost neuznal klíčové důkazy, což byly odposlechy. Státní zástupce to považuje za překvapivé. "Protože takto mohlo být rozhodnuto už na začátku roku 2018, kdy začínalo hlavní líčení, případně jsme mohli znát judikaturní názor vrchního soudu na tuto problematiku," uvedl Kadlček. Podle předsedy senátu Petra Neumanna pro odsouzení obžalovaných chyběly důkazy. "Nepředložilo se nic, o co by se to dalo opřít. Myslím, že se to nemělo žalovat," řekl.

V případu byli kromě Půty obžalováni dva bývalí pracovníci liberecké pobočky ROP Severovýchod, žadatelé o dotaci i pracovníci stavebních firem. Obžaloba je vinila z šesti trestných činů, za něž jim hrozily tresty od pěti do 12 let. Státní zástupce navrhl maximálně 6,5 roku vězení.

Stěžejní část případu se týká téměř dokončené rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun. Přes ROP Severovýchod měl projekt příslib dotace zhruba 55 milionů. Podle soudu se nepodařilo prokázat, že výběrové řízení bylo zmanipulované ve prospěch obžalované firmy Metrostav a zakázka předražená o 17 až 24 milionů. Soudce ani neviděl možnost, jak by bylo možné ze zakázky za 65 milionů vygenerovat více než čtvrtinu na úplatky. Ty byly podle spisu částečně určené na úplatky pro hejtmana a dva pracovníky ROP k zajištění a vyplacení dotace na opravu kostela. I to Neumann odmítl s tím, že nebyli schopni vyplacení dotace ovlivnit a tudíž by bylo zbytečné je uplácet. Soud se zabýval i podezřením z korupce u projektu oddychové zóny Perštýn v Liberci za více než 30 milionů, tento projekt realizován nebyl.

Foto: Artur Irma

Půta: Od začátku jsem si byl jistý, že jsem zákon neporušil

Libereckého hejtmana Martina Půtu (Starostové pro Liberecký kraj) nepřekvapilo, že ho dnes soud zprostil obžaloby z přijetí úplatku a zneužití pravomoci. Od začátku si byl jist, že nic nezákonného neprovedl, uvedl Půta v tiskovém prohlášení, které poskytl ČTK. Poděkoval své rodině, kolegům i spoluobčanům za to, že mu po celou dobu důvěřovali. Radost z osvobozujícího verdiktu vyjádřili i straničtí kolegové z hnutí STAN Vít Rakušan nebo Stanislav Polčák.

"Byl jsem si od počátku jistý, že jsem nic nezákonného neudělal. Na rozhodnutí soudu o své nevině jsem čekal několik let, celá situace byla velmi nepříjemná nejen pro mne, ale také pro mé blízké. Chtěl bych proto poděkovat rodině, kolegům i spoluobčanům, že mi celou dobu projevovali důvěru a dodávali mi tím tolik potřebnou motivaci," napsal Půta a později se vyjádřil i k dalšímu soudu, který ho po odvolání státního zástupce čeká.

"Vzhledem k tomu, jak funguje justice v této zemi, tak to kratší určitě nebude. Ale myslím, že prvoinstanční rozsudek aspoň mně dal určitou míru jistoty, že i u soudu se můžete dočkat spravedlnosti," uvedl Půta. Kauzu vnímá i jako ponaučení. "Myslím, že je to tak, když přijdete jako úspěšný starosta z menšího města do trochu větší politiky, tak nejste tak ostražitý, jak byste měl být," řekl bývalý starosta Hrádku nad Nisou, který je libereckým hejtmanem od roku 2012.

Obžaloba ho vinila z toho, že přijal úplatek a zneužil pravomoc veřejného činitele. Státní zástupce pro něj navrhoval pět let vězení.

Soud nepřipustil klíčové důkazy obžaloby, což byly odposlechy. Povolení k nim dostali policisté podle soudu v rozporu se zákonem. "Pro nezákonnost toho nařízení podle našeho názoru, protože to není odůvodněné a protože to bylo (vydané) pro jiné lidi (než obžalovaní)," řekl novinářům Neumann.

Kadlček rozhodnutí soudu o nepoužitelnosti odposlechů považuje za překvapivé. "Protože takto mohlo být rozhodnuto už na začátku roku 2018, kdy začínalo hlavní líčení, případně jsme mohli znát judikaturní názor vrchního soudu na tuto problematiku," uvedl státní zástupce. Reagoval i na výtku soudu, že nejsou ani důkazy, že byly úplatky předány. "V takové věci trestní, pokud nejsou odposlechy, případně záznamy telekomunikačního provozu, tak je v podstatě iluzorní myslet si, že by ta trestná činnost byla prokázána," dodal.

Státní zástupce se domníval, že úplatek hejtman dostal za to, že jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod zajistí zachování rekonstrukce kostela v programu a změnu financování na průběžné, neboť evropské peníze měly být vyplaceny až po dokončení oprav. Půta to od počátku odmítal. I trestní senát dospěl k názoru, že neměl jak ovlivnit rozhodování rady. "Je to potvrzeno všemi, co tam kdy jednali," řekl Neumann.

čtk

Hejtman Půta s předsedou STAN Vítem Rakušanem a senátorem za SLK Michaelem Canovem. Foto: FB V. Rakušana

Rakušan (STAN): Potvrdilo se, že u nás zatím nelze člověka odsoudit bez důkazů, jen na základě spekulací či závisti

Předseda Starostů a Nezávislých (STAN) Vít Rakušan, který byl přítomen v soudní síni právě na svém FB profilu uvedl: Martin Půta byl zproštěn všech obvinění. Rozhodnutí soudu mě potěšilo. Ale zcela upřímně nepřekvapilo.

Martina znám jako schopného a pracovitého hejtmana, za kterým jsou vidět výsledky usilovné a koncepční práce ve vedení Libereckého kraje. Mnoho jiných politiků zírá s otevřenou pusou na to, co Martin se svým týmem na severu Čech dokázal. I proto je Liberecký kraj příkladem ostatním regionům, že i bez výrazné podpory státu můžete svým občanům vytvořit skvělé podmínky pro život. Stačí mít vizi a zajímat se nejen o výsledky práce nebo PR, ale i o lidské osudy. Martina považuji ale také za férového a čestného člověka, který mi byl vždy ochoten poradit a předat své zkušenosti. Když jsem jako zelenáč začínal se starostováním Kolína, byli to právě úspěšní starostové z Libereckého kraje, k nimž jsem vzhlížel, a kteří mi nesčetněkrát podali pomocnou ruku.

Proto jsem od počátku věřil, že nic nezákonného neudělal. Byť se soud z nepochopitelných důvod stále protahoval až na několik let, jsem moc rád, že se dnes po jednání soudu ukázalo, že je Martin nevinný. Že u nás stále nelze člověka odsoudit bez důkazů, jen na základě spekulací či závisti svých konkurentů. Že spravedlnost existuje. Byť může soud vyřadit člověka z běžného provozu, může ovlivnit jeho možnosti podílet se na veřejném dění. Martin dělal vše pro to, aby soud proběhl co nejrychleji. Martin i se svým problémem úspěšně procházel volbami, lidé mu věřili a věří. To bylo na jeho situaci až neuvěřitelné - díky tomu, že vedl kraj s vizí, kraji dal plno poctivé práce, díky tomu, že chtěl co nejrychleji své jméno očistit, nediskvalifikoval se z možnosti pro kraj pracovat.

Jak znám Martina, dnešní den ho povzbudí a bude dál odvádět skvělou práci pro své spoluobčany na krajské úrovni. A jednou… Kdo ví, třeba i ve prospěch občanů celé země."

Zdroj FB

Soud v Liberci v korupční kauze zprostil všechny obžalované

Soud v Liberci včetně hejtmana zprostil obžaloby všech 12 obžalovaných lidí a čtyři firmy v korupční kauze spojené s dvěma projekty firmy Geotermální energie pro občany (GEPO) za téměř 100 milionů korun. Obecně prospěšné společnosti na ně chtěla čerpat evropské dotace, vyplaceno nebylo nic.

GEPO chtěla peníze čerpat přes ROP Severovýchod. V případu byli kromě Půty obžalováni dva bývalí pracovníci liberecké pobočky ROP Severovýchod, žadatelé o dotaci i pracovníci stavebních firem. Obžaloba je vinila z šesti trestných činů, za něž jim hrozily tresty od pěti do 12 let. Státní zástupce navrhl maximálně 6,5 roku vězení. Právní kvalifikace se u obžalovaných lišila. Stíháni byli pro trestné činy poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplácení, přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a legalizace výnosů z trestné činnosti.

Stěžejní část případu se týká téměř dokončené rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun. Přes ROP Severovýchod měl projekt příslib dotace zhruba 55 milionů. Podle obžaloby mělo být výběrové řízení zmanipulované ve prospěch obžalované firmy Metrostav a zakázka předražená o 24 milionů. Peníze navíc podle spisu byly částečně určené na úplatky pro hejtmana a pracovníky ROP k zajištění a vyplacení dotace na opravu kostela. Soud se zabýval i podezřením z korupce u projektu oddychové zóny Perštýn v Liberci za více než 30 milionů, tento projekt realizován nebyl.

Mezi hlavní strůjce v kauze patřil podle spisu Jiří Zeronik, zakladatel GEPO, který stál u zrodu obou projektů. V GEPO skončil v roce 2012 poté, co byl pravomocně odsouzen za pokus o uplácení v jiném případu. Zeronika nahradil ve funkci Petr Jirkův, který byl zároveň administrátorem zakázky, již obžaloba považovalo za zmanipulovanou. Podle státního zástupce byl Jirkův jedním ze strůjců této kauzy a navrhl mu nejpřísnější trest 6,5 roku vězení. Jirkův vinu odmítal.

čtk