Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Speleologický den v Panském lomu v Horním Hanychově se pokusí poodhalit aspoň kousek tajemství jeskyně

05. 07. 2019 | 14:20

Jeskyně byly vždy zahaleny rouškou tajemství a jeskyňáři jsou lide, kteří toto tajemství poodhalují často za náročné práce s krumpáčem a lopatou. Liberečtí jeskyňáři připravili na sobotní odpoledne 13. července 2019 14. ročník Speleologického dne v Panském lomu v Horním Hanychově, na kterém bude část těchto tajemství poodhalena.

TvLKjeskynehanychov3 menší
Foto: Artur Irma

Prostřednictvím medií si dovolujeme pozvat občany Liberce a okolí v sobotu 13.7.2019 na čtrnáctý ročník Speleologického dne v Panském lomu. Stačí jen po obědě sednout na MHD spoj č. 3 dojet na konečnou do Horního Hanychova a po té pokračovat asi 1.200 metrů (15 až 20 minut volnou chůzí) po zelené turistické značce, nebo i po informačních šipkách s logem speleologického dne do Panského lomu.

Tam pro vás místní liberečtí jeskyňáři ze ZO 4-01 ČSS (České speleologické společnosti), ve spolupráci se ZO ČSOP (Českým svazem ochránců přírody) 36/02 při SCHKO Jizerské hory budou pořádat Speleologický den. Akce se koná od 13:00 do 17:00 hod, příchod i odchod je možný kdykoliv. Celou akci finančně podpořil sportovní fond statutárního města Liberec, Lesy České Republiky s.p., nadace Ivana Dejmala a věcné ceny do soutěže v bednované věnuje pivovar Konrád a dětské ceny LČR s.p.

Vstup je samozřejmě zdarma.

A co vše pro návštěvníky bude pořadateli připraveno? Od 13:00 hod budou k vidění ukázka jednolanové speleologické techniky na cvičné stěně a na lanovém přemostění pře Panský lom (cca. 160 metrů dlouhý lanový traverz).

Velmi oblíbená je soutěž v bednované. Jedná se o stavění bedínek od piva na sebe na které zároveň lezete. Je to dost náročné a tak každý kdo se dostane, až na 16 bedýnku bude odměněn bezva cenu sponzora – pivovaru Konrád - vychlazené v jeskyni na tu správnou teplotu, jak z pověstného sedmého schodu.

Tradičně největším lákadlem pro návštěvníky speleologického dne je možnost nahlédnout po bezpečnostním proškolení do vstupní propasti nepřístupné Hanychovské jeskyně, která bude i nasvětlená, což umožní vyniknout její mohutnosti a impozantnosti. V této propasti liberečtí jeskyňáři několikrát ročně provádějí prolongační práce (jedná se o uvolňování zanesených prostor od sedimentu a kamení), i když tato jeskyně velmi neochotně, odkrývá svá tajemství.

Na hojnou účast se těší pořadatelé. 

TZ