Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Sportovní kluby dostanou od města dotaci navíc. Na podporu mládeže si rozdělí téměř 6,6 milionu korun

07. 07. 2024 | 5:47

V Liberci letos stoupl ze sedmi na 12 počet významných sportovních klubů, které dostanou od města dotaci navíc. Rozdělí si skoro 6,6 milionu korun, peníze jsou určené na podporu mládeže.

ODM1start
ilustrační archivní foto

Podle Adama Lenerta (ANO), náměstka primátora, který má v gesci sport, jsou výše příspěvků pro kluby nastavené na základě předem daných kritérií. "Hodnocení je nastaveno tak, že se zohledňuje počet členské základny, počet umístění v jednotlivých soutěžích, zda se účastní první i druhé ligy, zda mají úspěchy v mezinárodních akcích. A na základě těchto kritérií vzniká bodové pořadí," řekl náměstek.

Míní, že kritéria jsou nastavená správně. Zároveň ale nevylučuje, že se mohou změnit, pokud na tom bude shoda ve sportovním výboru zastupitelstva. To, že vyčnívají fotbalisté a hokejisté, je podle náměstka dané popularitou těchto sportů u nás. "Jsou to sporty číslo jedna v České republice. A tím vůbec nechci ponižovat úspěchy jiných klubů," dodal.

Kromě fotbalistů a hokejistů dostanou mimořádnou dotaci od města i běžci na lyžích z TJ Dukla, bude to rovný milion. Půl milionu získá florbalový FBC, 400.000 Kč volejbalový klub TJ VK Dukla a po 100.000 Kč stolní tenisté ze SKST, futsalisté oddílu Futsalový klub zlej se(n), atletický klub AC Slovan, plavecký oddíl Slavia, potápěčský Aqua a klub handicapovaných sportovců SK Handisport. Skoro 81.000 Kč obdrží klub orientačního běhu Slavia Liberec orienteering.

Liberec letos klubům také poprvé přispěje na menší opravy a údržbu sportovišť. Z 21 žadatelů jich podmínky programu splnilo 18, kteří si rozdělí 670.000 korun. Dostanou buď 25.000 nebo 50.000 Kč.

Největší část podpory ze sportovního fondu Liberce jde i letos na podporu pravidelně sportujících dětí. Tento příspěvek dostávají kluby od města dlouhodobě, jeho maximální možná výše se ale v posledních dvou letech výrazně zvýšila. Zatímco v roce 2021 činila maximální dotace na jedno dítě nebo dorostence 1000 korun, loni to bylo 2000 Kč a letos to je 2500 korun. Celkem si 82 žadatelů rozdělí 24,3 milionu. Z toho přes milion dostane basketbalový klub Ball se 428 členy do 19 let a také florbalový FBC s 418 členy. Fotbalový Slovan i hokejoví Bílí Tygři mají po 357 mládežnících, na které obdrží 892.500 Kč.

čtk, kráceno