Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Technická univerzita zahájí semestr distanční výukou. Studenti budou chodit do laboratoří a ateliérů v malých skupinách

23. 09. 2020 | 18:55

Technická univerzita v Liberci zahájí akademický rok distanční výukou. Na základě nařízení krajského hygienika tomu tak bude minimálně do konce října. Studenti budou moci do školy chodit jen v malých skupinách do laboratoří a ateliérů, na konzultace nebo do knihovny. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí univerzity Radek Pirkl.

TULakademici
Foto: Mad

Výuka v zimním semestru na liberecké univerzitě začne příští týden v úterý. "Výuka bude probíhat distančně kromě předmětů, které vyžadují laboratorní, experimentální nebo uměleckou práci, tam se bude výuka dělit na menší skupiny do 15 osob," uvedl rektor univerzity Miroslav Brzezina. Opatření vydal dnes na základě nařízení šéfa Krajské hygienické stanice v Liberci Vladimíra Valenty, který prezenční výuku zakázal do 31. října.

Na univerzitě bude možné i individuálně navštěvovat knihovny a studovny, absolvovat konzultace a zkoušení bude pro maximálně deset lidí. "Možná bude také klinická a praktická výuka či praxe. Studenti, kteří do školy míří, nesmí trpět příznaky virového infekčního onemocnění a musí si před vstupem do budov a místností dezinfikovat ruce," uvedl Pirkl. Roušky ve vnitřních prostorách jsou povinné. Studenti, kteří mají nařízenou karanténu, se výuky, konzultací či zkoušek nemohou účastnit.

"Studenti, kteří do Liberce nemusí, ať nejezdí na koleje a studují z domova," uvedl Brzezina. Jde sice jen o doporučení, podle rektora by ho ale studenti měli dodržet. "Pokud se nebudou větší skupiny studentů potkávat na výuce, ale setkávaly by se pak na kolejích, postrádal by přechod na distanční výuku z pohledu epidemiologických opatření smysl," dodal.

V Libereckém kraji za úterý přibylo podle údajů ministerstva zdravotnictví 105 potvrzených případů onemocnění covidu-19. Více než 100 případů za jediný den se v kraji za poslední týden podařilo odhalit už potřetí, před tím od prvního zjištěného případu ze začátku března ani jednou. Nejvíce aktivních případů v kraji je na Liberecku, skoro 60 procent. Na 1000.000 obyvatel tam je za posledních sedm dnů skoro 183 případů, hůře je na tom z tohoto pohledu jen pět jiných okresů v zemi.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že ředitelé škol by měli zvážit vyhlášení ředitelského volna na pátek 25. září, aby vznikl spolu s pondělním svátkem čtyřdenní víkend a čas na útlum epidemie. Náměstek primátora Liberce pro školství Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj) ale jeho postup kritizuje. "Důvody jsou dva. Zaprvé to, že vzdělávání se v posledních měsících stalo v naší společnosti naprosto okrajovým tématem a jeho devastace by neměla nadále pokračovat. Nevyhlásit volno tedy chápu jako signál veřejnosti, že vzdělávání je pro nás nadále prvořadé. Druhým důvodem je to, že pokud má pan ministr dojem, že mají být školy zavřeny, ať tak laskavě učiní nařízením shora. Alibismu ze strany státu, který započal srpnovou metodikou MŠMT, už bylo opravdu dost," uvedl Langr.

čtk