Tramvajovou trať z Jablonce do Liberce oživily umělecké objekty tvořící větu "Všimni si okamžiku"
Pět uměleckých objektů, které dohromady tvoří větu "Všimni si okamžiku", přibylo podél tramvajové trati z Jablonce nad Nisou na okraj Liberce, do Vratislavic nad Nisou. Jako součást své bakalářské práce na textilní fakultě liberecké univerzity je vytvořila Zuzana Zemanová. ČTK řekla, že zkoumala, zda si cestující při jízdě tramvají všimnou změny ve svém okolí a zda je to vytrhne z každodenní rutiny či sledování mobilu.
"A měla jsem pocit, že docela všimli. Pokaždé, když jsem jela tramvají, tam jsem zaslechla, že někdo upozornil svého spolusedícího, že tam něco přibylo," dodala.
Má i jednu negativní zkušenost, když jeden z původních objektů vydržel po instalaci jen asi týden, než ho zničili neznámí vandalové. "Našli jsme z něj opodál jen jednu část. Byl z akrylátového skla. Místo něj je tam teď nalepená fólie s nápisem a pod tím je fotografie původní instalace," řekla Zemanová. Vandalové zničili poslední část věty "mžiku" umístěnou na potrubí horkovodu za zastávkou Pivovarská.
Věta dává smysl při cestě tramvají z Jablonce. První objekt "Vši“ je na zastávce v Proseči nad Nisou a je z měkčené PVC desky a fólie. Druhý "mni“ je pod mostem v blízkosti areálu Vratislavické kyselky. Je z kovu stejně jako třetí objekt "si“ na zastávce u kostela ve Vratislavicích. Asi nejvýraznějším objektem jsou polystyrénová "oka“ na travnaté ploše ve Vratislavicích nad Nisou poblíž vily Ignaze Gizkeyho juniora. "Ta zaujala hlavně malé děti," uvedla Zemanová.
Pro studentku jde o první vytvořenou venkovní expozici, podílel se na tom i liberecký dopravní podnik (DPMLJ). Podle předsedy představenstva Michala Zděnka se studenty vysokých nebo odborných škol spolupracují každoročně. "Podporujeme zajímavé projekty, které se týkají dopravy, její bezpečnosti, cestujících městské dopravy i veřejného prostoru," dodal Zděnek.
Není to ani poprvé, co trať mezi Libercem a Jabloncem využili umělci. "Před lety na stejné trati jezdila Literární tramvaj – projekt Tramvestie. Zevnitř i zvenku tramvaj pokrývaly texty, které byly koláží výroků cestujících zaznamenaných básníkem a pedagogem Pavlem Novotným přímo při jízdě. V textech byl humor, nadsázka a zamyšlení nad všednodenností života," připomněla mluvčí dopravního podniku Martina Poršová.
Liberec s Jabloncem spojuje tramvajová trať od roku 1955. Se svými 12 kilometry je druhou nejdelší meziměstskou tratí v Česku, ročně ji využije téměř milion cestujících. Úsek, podél něhož jsou umělecké objekty Zemanové, je po rekonstrukci bezmála za 900 milionů korun, jež skončila loni v dubnu. Podle Poršové není umělecký objekt jedinou zničenou věcí na opravené trati. "Nové zastávky na této meziměstské trati už okusily své. Aktuálně má zastávka Brandl prošlápnutá střešní skla, zastávku Nový svět poškozují vandalové opakovaně a zastávku Zelené údolí poničily kameny hozené na střešní skla," dodala.
čtk