Úpravna vody v Machníně bude hotová už v létě letošního roku. Zajistí dostatek pitné vody pro přibližně 30 tisíc obyvatel
Na podzim pak bude možné zahájit zkušební provoz. Spolu s navazujícím přivaděčem do Hrádku nad Nisou a Chrastavy má úpravna zajistit dostatek pitné vody pro přibližně 30 tisíc obyvatel. Bezmála 12 kilometrů dlouhý přivaděč je již z poloviny hotový a jeho dokončení se očekává na konci příštího roku.
Nové vodovody v celkové hodnotě zhruba 200 milionů korun budují města Hrádek nad Nisou a Chrastava. Rychle postupují podle starosty Hrádku Pavla Farského i práce v oblasti Václavic. „Když půjde vše podle plánu, hotovo bude už letos na podzim. Díky tomu, že jsme mohli některé úseky stavět bezvýkopovou technologií, nedošlo k tak velkému narušení komunikací, a práce tak postupují rychleji,“ uvedl starosta. Doplnil, že v další fázi projektu se bude řešit napojení jednotlivých domácností. „Napojena bude celá oblast Václavic, s výjimkou několika domů, které stojí příliš daleko od hlavního řadu. Tam by byla přípojka ekonomicky neúnosná – v takových případech je výhodnější přispět na vlastní vrt. Pokud jde o domovní přípojky, chtěli bychom jejich vyřízení co nejvíce usnadnit. Obyvatelé jsou totiž negativně ovlivněni těžbou v dole Turów – voda, kterou měli, postupně mizí,“ vysvětluje Farský.
Financování domovních přípojek, nových vrtů nebo prohloubení stávajících studní – v případech, kdy by napojení na nový vodovod bylo příliš nákladné – chce lidem uhradit Liberecký kraj prostřednictvím Fondu Turów. Náklady se podle hejtmana Martina Půty předběžně odhadují na 10 až 15 milionů korun. „Vycházíme z toho, že zajišťujeme náhradní zásobování vodou za původní zdroje – většinou studny či vrty. S ohledem na pokles hladiny spodní vody už v mnoha z nich voda není. Nechceme, aby lidé nesli náklady sami, a proto hledáme cestu, jak jim s přípojkami pomoci,“ uvedl hejtman.
Podpora poputuje přímo městům Hrádek nad Nisou a Chrastava, která přípojky vybudují a následně je převedou občanům. „Týkat se to bude nejen stávajících nemovitostí, ale i těch, které k určitému rozhodnému datu budou mít vydané stavební povolení. Ti, kteří ho mít nebudou, se v budoucnu budou muset připojit na vlastní náklady,“ doplnil Půta. V případech, kdy by byla přípojka příliš drahá, kraj zvažuje podporu nového vrtu či prohloubení studny, což vychází levněji než například kilometr vodovodního potrubí.
Fond Turów vznikl na základě česko-polské dohody o řešení dopadů těžby v polském hnědouhelném dole Turów u česko-polské hranice. V rámci kompenzací vyplatily Polsko a firma PGE, která důl i sousední elektrárnu provozuje, České republice 45 milionů eur (zhruba 1,13 miliardy korun). Z této částky putovalo 35 milionů eur (přibližně 880 milionů korun) na transparentní účet Fondu Turów, který spravuje Liberecký kraj. Aktuálně je na něm i s úroky téměř 762 milionů korun.
převzato z www.hradek.eu