V Liberci pomocí tomografu prověřili stav desítek lip v aleji na Masarykově třídě
Zdravotní stav bezmála 40 vzrostlých lip, které tvoří zásadní část aleje na Masarykově třídě, prověřili v uplynulých dnech zaměstnanci Odboru ekologie a veřejného prostoru města Liberce. Použili k tomu akustický tomograf, který funguje na principu měření rychlosti šíření zvuku dřevem.
Zařízení dokáže posoudit kvalitu stromu a zjistit některá jeho poškození. Současně umí odhalit, zda je třeba použít další, například tahovou zkoušku. Kancelář architektury města (KAM) chce v budoucnu zpracovat studii na obnovu celé aleje, což je i jedním z důvodů, proč se tam stromy postupně kontrolují.
„Kvalitu dřevin a jejich zdravotní stav město prověřuje pravidelně, aby se předcházelo riziku jejich pádu. V tomto konkrétním případě byl výsledek testování uspokojivý, nicméně postupně provedeme i tahové zkoušky, abychom měli jistotu, že nedojde k ohrožení obyvatel, kteří alej využívají. Vždy platí, že každý strom ve městě je pro nás cenný a při údržbě zeleně proto děláme maximum, abychom nemuseli kácet. To je skutečně až krajní řešení, kdy už nemáme možnost, jak dřevinu či celou alej zachránit,“ říká náměstek primátora pro architekturu, veřejný prostor a dopravní stavby Jiří Janďourek.
Výsledky na Masarykově třídě dopadly uspokojivě. U testovaných kusů pracovníci magistrátu v rámci měření nezjistili vážnější defekty, nicméně kvůli stavu kořenového systému chtějí provést i test pomocí tahových zkoušek.
„Tento týden máme v rámci rady města schvalovat smlouvu se zhotovitelem, který nám už v minulosti tahové zkoušky na vybraných stromech v této konkrétní aleji zajišťoval. Test provede opět na cca 40 vytipovaných dřevinách,“ dodává náměstek Jiří Janďourek.
„Metody měření, které používáme, jsou nedestruktivní. Záleží nám na každém stromu a kácení je až krajní řešení, kdy strom ohrožuje zdraví i životy občanů,“ upozorňuje náměstek Jiří Janďourek.
Akustický tomograf město Liberec zakoupilo do majetku už před několika lety. Pracovníci odboru s ním ročně provedou zhruba stovku měření. Úřad díky tomu ušetří desítky tisíc korun za externí dodavatele, které si dříve na tuto službu najímal.
Speciální zařízení je primárně využíváno na základě zjištěných defektů daného stromu. Například k ověření přítomnosti hniloby, velikosti dutin apod.
Testování konkrétně v aleji na Masarykově třídě pracovníci provedli kvůli připravované studii na kompletní obnovu Masarykovy aleje, kterou chystá Kancelář architektury města (KAM) Liberce.
„Postupně připraví varianty řešení na budoucí obnovu celé aleje, které se nachází v jedné z nejkrásnějších částí Liberce. Chceme tam zachovat maximum zeleně. Naší prioritou je, se o ní postarat, nikoliv ji likvidovat,“ dodává náměstek primátora Jiří Janďourek.
LB/Tomáš Tesař