Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V Liberci spadla jedna z kabin lanovky na Ještěd, průvodčí z prázdného vozu na místě zemřel. Lidé z druhé kabiny byli v péči psychologů

31. 10. 2021 | 14:18

AKTUALIZOVÁNO: V Liberci dnes spadla kabina lanovky na Ještěd. V kabině, která jela dolů, byl v tu dobu jen průvodčí, který při jejím pádu utrpěl zranění neslučitelná se životem. Z druhé kabiny z výšky asi 15 metrů záchranáři evakuovali 13 cestujících, jednoho psa a průvodčího. Zraněn nikdo další nebyl. Pád lanovky vyšetřuje policie pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, řekl ČTK krajský policejní mluvčí Vojtěch Robovský.

lanovkaPád2
Foto Artur Irma, fotogalerie Artur Irma a Twitter Správa železic

Tragické nehody s pádem kabiny lanovky jsou v ČR výjimečné. Na spekulace o příčinách neštěstí je podle Robovského příliš brzy. "Pravděpodobně se k tomu budou muset vyjádřit odborníci," doplnil mluvčí.

Záchranáři ošetřili 15 lidí. "Čtrnáct lidí z kabiny bylo ošetřeno a vyšetřeno na základně horské služby. Jednalo se především o psychické obtíže, protože samozřejmě viděli pád té lanovky," doplnil mluvčí zdravotnické záchranky Michael Georgiev. "Potom jsme ošetřili i jednoho zaměstnance Českých drah, který měl psychické obtíže," dodal. Stav jednoho z členů pozemního personálu lanovky si podle něj vyžádal převoz do nemocnice k dalšímu vyšetření a ošetření.

Foto: Twitter Správa železnic

Podle policie byl pád lanovky nahlášen kolem 13:30. Kabina spadla u prvního pilíře lanovky zhruba z třicetimetrové výšky a je zdemolovaná. Hasiči podle mluvčího Davida Kořínka evakuovali osádku druhé kabiny z výšky 15 metrů. S evakuací začal před příjezdem hasičů průvodčí kabiny. "Kabina je zařízena vybavením pro evakuaci osob, průvodčí jsou proškolení, je tam poklop v podlaze a naviják na spouštění dolů plus postroj," řekl ČTK Kořínek. Hasiči se evakuaci připojili s žebříkem. Zhruba po dvou hodinách zásah ukončili.

Foto: twitter HZS LK

Dvoukabinová lanovka na Ještěd patří mezi nejstarší klasické lanové dráhy, postavila ji v letech 1932 až 1933 na náklady Československých státních drah chrudimská firma František Wiesner. Trať je dlouhá 1188 metrů. Dolní stanice je v nadmořské výšce 600 metrů, horní pod vrcholem Ještědu o 400 metrů výš. České dráhy, které lanovku provozují, zatím nemají bližší informace o nehodě. "Čekáme na vyšetřování policie a Drážní inspekce a v tuto chvíli nebudeme předjímat, co konkrétního se tam stalo," řekl ČTK mluvčí drah Lukáš Kubát.

Na možnost pádu lanovky se složky integrovaného záchranného systému pravidelně připravují, cvičení se konají každoročně. "Každý rok nacvičujeme evakuaci osob z kabiny lanovky, pád kabiny byl tématem velkého společného cvičení před dvěma lety," řekl Georgiev. Ve více než 80leté historii lanovky ale nebyl takový zásah nutný. Od pondělí 1. listopadu měla být lanovka mimo provoz kvůli pravidelné revizi před zimní sezonou.

Foto: twitter HZS LK

Kabinová lanovka na Ještěd je v majetku Českých drah. Jedna kabina pojme až 35 lidí. Loni lanovka vyvezla na vrchol 211.000 lidí. Před dvěma lety prošlo rekonstrukcí elektrické zařízení, oprava byla spojena s výměnou pohonu a zabezpečovacího zařízení. Loni byla lanovka kvůli koronavirovým opatřením více než 100 dnů mimo provoz, důvodem přerušení provozu byly i technické problémy. Kvůli technickým problémům stála lanovka i letos v září.

Podobné nehody s tragickými následky nejsou v Česku časté. Jeden člověk zemřel v listopadu 2013 u Špindlerova Mlýna. Při zřícení nákladní lanovky k chatě Bumbálka tehdy zahynul jeden muž a další čtyři lidé se zranili. Neštěstí se stalo, když rodina se dvěma dětmi, která přijela do Krkonoš na víkend, nastoupila v dolní stanici na korbu lanovky. Po přetržení tažného lana se korba zhruba z deseti metrů zřítila na příkrý svah směrem k Labi.

Krajský soud v Hradci Králové v září 2017 v odvolacím řízení pravomocně potrestal provozovatele zřícené nákladní lanovky k chatě Bumbálka podmínkou osmi měsíců vězení se zkušební dobou jeden rok. Dvěma pozůstalým po zemřelém muži má odsouzený Miloslav Jirman zaplatit dohromady půl milionu korun. Původně dostal Jirman v březnu 2017 u Okresního soudu v Trutnově podmínku jednoho roku vězení se zkušební dobou dva roky.

Foto: twitter HZS LK

"Zasahujeme v Liberci u nehody kabinky lanové dráhy na Ještěd. Záchrana osob nedaleko spodní stanice probíhá pomocí výškové techniky. Na místě jsou i hasiči-lezci. Všechny osoby z dolní kabinky byly bez zranění evakuovány. Zásah v dolní části lanové dráhy byl kolem 15.30 ukončen. Na místě události zůstává jednotka HZS Správy železnic, JSDHO Liberec-Horní Hanychov a Liberec-Karlinky. Rovněž dále probíhá vyšetřování příčiny nehody PČR," uvedl na svém twitterovém účtu HZS LK.

Foto: FB Horská služba ČR

"Na zásahu se podílela i Horská služba, která poskytla zázemí a základní ošetření ve své stanici pro všechny evakuované a další složky IZS," zmínila na svém facebookovém profilu Horská služba ČR.

Cestující lanovou dráhu z Horního Hanychova na vrchol Ještědu vozí dvě kabiny, jedna pojme 35 lidí. Trať je dlouhá 1188 metrů. Dolní stanice je v nadmořské výšce 600 metrů, horní pod vrcholem Ještědu o 400 metrů výš. V nejvyšším bodě se kabina dostává 30 metrů nad zem. Na Ještěd jede kabina čtyři minuty a drží ji lano o průměru pěti centimetrů.

Soustrast rodině zesnulého vyjádřili hejtman, premiér i ministr dopravy

Drážní inspekce odhaduje, že vyšetřování příčiny nehody potrvá nejspíš měsíce. "Podle zákona máme na vyšetření mimořádné události na drahách až 12 měsíců," řekl ČTK mluvčí inspekce Martin Drápal. Inspektoři se podle něj budou zabývat jak dokumentací, tak i tím, jak vypadaly technické prohlídky nebo vyjádřením pracovníků dráhy.

Pád lanovky vyšetřují také policisté, a to pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Na spekulace o příčinách neštěstí je podle mluvčího liberecké policie Vojtěcha Robovského příliš brzy. "Pravděpodobně se k tomu budou muset vyjádřit odborníci," doplnil mluvčí.

Lítost nad dnešní tragédií vyjádřil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). "Očekávám rychlé vyšetření příčin nehody," napsal hejtman na twitteru. České dráhy, který lanovka patří, poděkovaly na sociální síti za záchrannou akci složkám integrovaného záchranného systému a vyjádřily lítost pozůstalým po oběti neštěstí.

Soustrast rodině zesnulého na svých twitterových účtech bezprostředně po zveřejnění tragédie vyjádřili i premiér Andrej Babiš a úřadující ministr dopravy Karel Havlíček (oba ANO).

čtk, twitter HZS LK, FB HS ČR, aro