V liberecké v Home Credit Areně ve čtvrtek začal třídenní veletrh práce a vzdělávání EDUCA EXPO
V Liberci dnes začal třídenní veletrh práce a vzdělávání EDUCA EXPO. Na 18. ročníku akce, která patří k největším svého druhu v Česku, prezentuje v Home Credit Areně svou nabídku více než 60 středních a vyšších odborných škol a vzdělávacích institucí z celé České republiky včetně příhraničí a také zhruba 50 zaměstnavatelů. Loňský veletrh navštívilo za tři dny 24.000 lidí. Na dopravu mimolibereckých školáků přispívá Liberecký kraj, řekl ČTK hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
Veletrh není určen jen žákům základních a středních škol, kteří se rozhodují o svém budoucím povolání, ale také třeba těm, kdo hledají práci. "Jsem rád, že je tu velká část významných zaměstnavatelů z našeho kraje a také hodně těch, kteří své firmy proměňují s ohledem na průmysl 4.0, robotizaci a další nové trendy. Poprvé je tu krajské vojenské velitelství a také nabídka studijních oborů na středních a vysokých vojenských školách, to je také obor, který potřebuje nové zaměstnance," doplnil Půta.
Studenti mají možnost se v rámci programu EDUCA WEEK podívat také přímo do firem, exkurze nabídli organizátoři poprvé v roce 2021 a zájem o ně mezi studenty i firmami roste. "Těch firem přibývá, je o to velký zájem, protože žáci vyšších ročníků základních škol mohou na místě vidět, co ta práce obnáší, ať už je to ve stavebnictví nebo jak vypadá výroba ve firmě," doplnil ředitel veletrhu Lukáš Přinda. V rámci projektu EDUCA VISIT otevřelo podle něj letos své dveře školákům 16 zaměstnavatelů.
Cílem akce je pomoci mladým lidem s volbou povolání, součástí je tak například i kariérní poradenství. Rozhodující slovo mají ale při volbě studia rodiče. "Nechali jsme udělat průzkum v celém Libereckém kraji, odpovídal nám skutečně vypovídající vzorek škol. K našemu velkému překvapení nejvíc ovlivňují děti rodiče, z téměř 80 procent se děti radí s maminkou, překvapilo nás, že třeba kariérní poradci jsou úplně na chvostu," řekla ČTK vedoucí krajského odboru školství Jiřina Princová.
Průzkum také podle ní ukázal, že preference rodičů a dětí jsou zcela odlišné. "Kdyby si měly školu vybírat děti, tak ony většinou netouží jít na gymnázium, ale na odbornou školu s nějakým zaměřením, protože si myslí, že by je to mohlo bavit. Kdežto preference rodičů je úplně odlišná, ti dávají přednost gymnáziím," řekla Princová. Veletrh je tak podle ní pro rodiče příležitostí seznámit se s nabídkou studia, ale také alespoň zprostředkovaně nahlédnout do firem a zjistit, že podniky už dnes vypadají úplně jinak, než si pamatují ze svého mládí, a také možnosti uplatnění už jsou dnes jiné.
čtk