Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Ve studiu mohou na univerzitě pokračovat jen budoucí zdravotníci. Zároveň mají praxi v nemocnicích a na záchrance

14. 10. 2020 | 5:00

Ve studiu na Technické univerzitě v Liberci může kvůli nařízení vlády pokračovat jen zhruba 520 budoucích zdravotníků. Kolem stovky je jich aktuálně na praxích u záchranné služby a v nemocnicích a to nejen v Liberci, ale po celé republice podle jejich bydliště, řekl ČTK mluvčí univerzity Radek Pirkl.

covidRukavice
ilustrační foto

Zdravotnické obory nabízí liberecká univerzita od roku 2006, původní Ústav zdravotnických studií se v roce 2016 transformoval na sedmou fakultu. Dnes nabízí studium v pěti oborech - všeobecné ošetřovatelství, zdravotnické záchranářství, biomedicínská technika, radiologická asistence a ošetřovatelství, pokračovat je možné i na magisterském programu zaměřeném na biomedicínské inženýrství.

Fakulta podle Pirkla aktuálně sestavuje seznam dobrovolníků, kteří by mohli v případě potřeby pomoci s péčí ve zdravotnických a případně i sociálních zařízeních. "Jedna studentka pomáhá s trasováním kontaktů nakažených covidem-19 na Krajské hygienické stanici v Liberci, dalších 11 studentů je připraveno hygienikům pomoci," doplnil Pirkl. Další dobrovolníci by se měli zapojit do pomoci prostřednictvím krajského úřadu.

Připraveni pomoci v současné náročné době jsou podle Pirkla i studenti Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické. "Kraj si vyžádal seznam studentů speciální pedagogiky, kterých je 60 až 70," řekl. Děkan Jan Picek stejně jako na jaře oslovil studenty s prosbou o pomoc při hlídání dětí zdravotníků a dalších důležitých profesí, v sociálních službách nebo mateřských školách. "Zatím se přihlásilo 56 studentů a už se ozvalo naší koordinátorce osm zdravotníků, kteří jejich pomoc potřebují," dodal.

Už v pondělí musely vysoké školy přejít pouze na distanční vzdělávání, vláda pak kvůli zhoršující se situaci kolem šíření koronaviru rozhodla, že do středy musí koleje opustit studenti, kteří mají bydliště jinde v České republice. Výjimku mají studenti s nařízenou pracovní povinností, studenti lékařských oborů či ti, kteří vykonávají pedagogickou praxi na školách. Dnes ministr školství Robert Plaga (ANO) opatření zmírnil. Na kolejích mohou zůstat i studenti, kteří nemohou domů nebo jsou v karanténě.