Vědci na liberecké univerzitě vymysleli "Čerstvý pytlík". Speciální sáček prodlouží život pečiva až na devět dní
Prodloužit život chleba až na devět dní a zbytečně pečivem neplýtvat umožní "Čerstvý pytlík", který vymysleli vědci Technické univerzity Liberec (TUL). Speciální sáček pomáhá prodloužit čerstvost chleba a dalšího pečiva díky použité nanomembráně, záleží ale i na kvalitě samotného chleba, řekl dnes ČTK vedoucí katedry hodnocení textilií Fakulty textilní TUL Roman Knížek. Na vývoji a testování pytlíku spolupracovali vědci s firmou INVALA, která provozuje dílny v Turnově a České Lípě.
"Máme chráněné dílny a šijeme podle zadání našich klientů, mým záměrem bylo mít i vlastní produkt. Také mám ráda čerstvý chléb a nerada plýtvám s potravinami. Vyzkoušela jsem mnoho různých způsobů uskladnění, ale chleba po pár dnech plesnivěl, usychal, stával se nestravitelným. Každý chléb v našem pytlíku zvládne svou čerstvost jistě pět dní, dále, dle kvality každého chleba, až devět dní," řekla majitelka firmy Klementina Gáspárová, která s nápadem za vědci textilní fakulty přišla.
Řešení hledali vědci cestou pokusu a omylu. "Zajímalo mě, jakou to má paropropustnost a prodyšnost, to jsme změřili, abychom věděli, s čím pracujeme a abych třeba i věděl do budoucna, jak to třeba ještě inovovat nebo zlepšit. Testovali jsme ty pytlíky doma, dalo se do toho pečivo a každý den jsme zkoušeli, jak je to pečivo chutné, jak působí na omak. U některých druhů jsme došli k tomu, že ještě devět dní to pečivo bylo jako čerstvé," popsal postup vývoje Knížek. Sáček podle něj testovali zhruba na 500 chlebech.
Na začátku testování použili pro sáček tu nejlepší paropropustnou membránu, použitou v oblečení, v němž Knížek chodí běhat. "Ukázalo se ale, že není úplně dobrá pro pečivo," poznamenal. Optimální podmínky nabídla až čtvrtá membrána. "Je minimálně propustná, já se specializuji na membrány pro sportovní outdoorové oblečení, pro to už bych to nedoporučil, ale ukázalo se, že pro pečivo je to ideální. Vzniká tam klima, za těch devět dní to přece jenom nějakou vlhkost propouští, ale v nepatrné míře," dodal za výzkumný tým Knížek.
Samotný sáček je ušitý z režného lněného plátna. "Uvnitř je membrána, která je nalaminovaná na osnovní pletenině, ta je tam z toho důvodu, že když vkládáme pečivo do pytlíku, tak některé chleby mají ostré kůrky, tak aby tu membránu nepoškodily," dodal Knížek. Sáček je díky tomu možné i vyprat, aniž by ztratil své vlastnosti. Volně k prodeji by měl být ve dvou velikostech od začátku letošního prosince přes sociální sítě společnosti INVALA, nový e-shop, případně v dílnách firmy.
čtk