Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Většinu nákladů plánované rekonstrukce městského bazénu hodlá Liberec zaplatit z nového úvěru

29. 05. 2023 | 5:00

Většinu nákladů připravované rekonstrukce městského bazénu s odhadovanou cenou 1,2 miliardy korun bez daně hodlá Liberec zaplatit z nového úvěru. Primátor města Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj) ČTK řekl, že si plánují půjčit 750 milionů korun.

bazenLBreklamní
Achivní foto

"Rádi bychom si v září tohoto roku odsouhlasili parametry soutěže. Oslovíme minimálně pět bank, samozřejmě přihlásit se mohou i další banky. A rád bych, abychom v prosincovém zastupitelstvu případně schválili přijetí úvěru a měli tak zajištěno financování," řekl primátor.

Bazén, vizualizacePodle něj si Liberec může vzít takto velký úvěr, i když už od roku 2010 splácí dvoumiliardový dluh. "My v tuto chvíli ze dvou miliard dlužíme zhruba 1,3 miliardy korun. Naše současné splátky jsou, včetně úroků, ve výši 200 milionů ročně. V případě, že bychom si vzali úvěr na bazén, tak bychom spláceli 250 milionů ročně. To znamená těch 50 milionů korun navíc, si myslím, že by město a rozpočet zvládlo," dodal. Zadlužení Liberce, tedy poměr dluhu k průměrnému ročnímu příjmu rozpočtu za poslední čtyři roky, je nyní na 50 procentech.

Bazén, vizualizaceLiberecký plavecký areál na Tržním náměstí je z poloviny 80. let minulého století. V areálu jsou tři bazény včetně padesátimetrového, dva tobogany, vířivky, skluzavka, sauny, Kneippův chodník a další atrakce. Opravu sportoviště nutně potřebuje - důležitá technologická zařízení dosluhují, střechou zatéká. Nevyhovující je i zasklení budovy, vana hlavního bazénu prosakuje. Loni měl bazén přes 460.000 návštěvníků.

Bazén, vizualizaceV plánu je kompletní rekonstrukce areálu, která si vyžádá jeho uzavření na dva roky. Práce začnou nejdřív v lednu příštího roku. Firmu, která rekonstrukci bazénu provede, zatím město nevybralo. Soutěž vyhlásí nejdříve v červnu. Zbývající náklady rekonstrukce bazénu by město rádo zaplatilo z dotací. Od Libereckého kraje by chtělo získat 150 milionů. "Protože do bazénu chodí i řada lidí mimo Liberec," řekl primátor. O 150 milionů korun chce město žádat i Národní sportovní agentury a obdobnou částku získat také z operačního programu životní prostředí. Primátor zároveň míní, že by rekonstrukce bazénu s ohledem na vývoj na stavebním trhu mohla stát méně než odhadovaných 1,2 miliardy bez daně. "Ceny stavebních hmot zase mírně klesají, takže aktuální cena bazénu by měla být 1,1 miliardy korun," dodal.

čtk