Výstava o historii i moderní podobě družstevního bydlení nabídne otázky i odpovědi
Jak šel čas s bytovou výstavbou u nás a jaký vývoj, proměny i pády zaznamenalo družstevní bydlení do dnešních dnů? Proč má Liberec Družstevní ulici, a na kterém sídlišti se objevily sprchy na střeše domu? A začal tu stavební boom bytových družstev až v období komunismu?
Odpoví unikátní venkovní výstava – Bytové družstevnictví minulost, současnost, budoucnost, kterou uvidí obyvatelé Liberce při procházce Fügnerovou ulicí zdarma až do 21. července.
Na osmi oboustranných panelech si mohou prohlédnout poutavé texty a historické i novodobé fotografie mapující družstevní výstavbu v České republice od dob Rakouska-Uherska po současnost, včetně zajímavostí přímo z Liberce. Organizátory venkovní výstavy jsou spolek DoDružstva z.s., Česká společnost pro rozvoj bydlení z.s. a Fakulta stavební, ČVUT v Praze. Expozice je přístupná 24 hodin denně zdarma.
Iniciátorem výstavy je spolek DoDružstva, který chce pomáhat k dostupnějšímu bydlení a ukázat veřejnosti, že družstevní výstavba není jen minulost. „Věříme, že družstevní výstavba je dobrou možností, jak překonat současnou krizi a umožnit vlastní bydlení zejména mladým lidem, kteří si ho nyní často nemohou dovolit. Věříme, že družstva nejsou reliktem minulosti,“ říká Jan Eisenreich, zakladatel spolku DoDružstva.cz a dodává: „Denně komunikujeme se zájemci o družstevní bydlení a otázka, jak budou města podporovat dostupné družstevní bydlení a kdy budou hotové první takovéto projekty, je ta nejčastější. Věříme, že družstevní výstavba je dobrou možností, jak překonat současnou krizi bydlení a umožnit vlastní bydlení zejména mladým lidem, kteří si ho nyní často nemohou dovolit,“ upřesňuje motivaci spolku.
Sídliště se sprchami na střeše i družstevní rodinné a řadové domy
Zatímco první vůbec doložené družstvo na světě založili skotští tkalci v roce 1761, u nás začala vznikat zhruba o sto let později. Za první družstvo ve střední Evropě je považovaný Gazdovský spolek založený v roce 1845 na území dnešního Slovenska. V Liberci se začala družstevní výstavba rozvíjet díky masivní státní podpoře po první světové válce. Z tohoto období pochází i liberecká ulice s názvem Družstevní. „Přerušení způsobila 2. světová válka a vysídlení německého obyvatelstva. S novou bytovou výstavbou se v Liberci začalo až v průběhu 50. let. Na základě zákona z roku 1959 o družstevní bytové výstavbě se v něm začala angažovat i nově vznikající bytová družstva,“ odhaluje libereckou historii kurátorka výstavy Ing. arch. Anna Marie Černá z Fakulty stavební, ČVUT v Praze.
Na výstavě si diváci prohlédnou například kolonii rodinných a řadových domů Sídliště Jeřáb libereckého stavebního družstva z let 1923 až 1925 nebo první socialistické sídliště Králův Háj ze 70. let, které se mohlo chlubit střešní terasou se sezením a sprchami pro parné letní dny. Nechybí ani zajímavý bytový dům ve Wolkerově ulici postavený na základě územního plánu navrženém autorem Ještědu, architektem Karlem Hubáčkem.
Autorům expozice se podařilo vytáhnout zajímavosti z archivů a získat i novodobé snímky úspěšných současných družstevních projektů, které vznikly i díky spolupráci s obcemi po celé republice. V textech nabídne výstava vzpomínky pamětníků i odborníků, kteří se zabývají výstavbou, správou i současným vývojem a trendy v družstevní bytové výstavbě. Tento celek je doplněn o informace a zajímavosti z družstevní historie, o stručné nahlédnutí do správy bytových družstev a zajímavé příklady bytového družstevnictví ze zahraničí.
Družstevní výstavba zažívá po roce 1989 renesanci, posledních deset let pak doslova boom
Družstevníci realizovali v posledních deseti letech v České republice skoro třicet projektů s více než dvěma tisíci novými družstevními byty, v nichž našlo svůj domov kolem pěti tisíc lidí. Ve většině projektů se angažovala velká bytová družstva, byť primát v počtu založených projektů patří družstvu Coop Development. Družstevní bytová výstavba není jen Praha nebo krajská města jako Liberec, Plzeň či Pardubice, ale i menší obce jako jsou Milovice, Dobruška, Pacov nebo aktuálně Svitavy. V současné době se stále více o družstevní bytovou výstavbu zajímají obce. Praha a Brno připravují vlastní cesty k družstevnímu bydlení s podporou měst. Celkem v České republice žije ve družstevních domech a bytech milion lidí.
V tuto chvíli je v platformě DoDružstva.cz registrováno prvních tisíc zájemců.
TZ/Hana Tietze