Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Hejtman Martin Půta: Česko odmítá, aby Polsko mohlo smlouvu o Turówu po dvou letech vypovědět

01. 10. 2021 | 11:11

AKTUALIZOVÁNO: Posledním, ale zásadním sporem mezi Českem a Polskem při jednání o smlouvě řešící fungování polského dolu Turów a jeho dopady na české obce je doba trvání dohody. Pro ČR je nepřijatelné, aby Polsko mohlo smlouvu po dvou letech vypovědět, řekl dnes novinářům hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Přesto věří, že se podaří dospět ke kompromisu, což podle něj nyní bude už hlavně práce pro premiéry obou zemí.

turowUhelnáPuta
Hejtman Martin Půta (vlevo) s ředitelem dolu Turów Slawomirem Wochnou. Hejtman se tématikou neblahého vlivu pohraničního dolu zabývá už desítky let. Archivní foto

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) dnes na twitteru uvedl, že Polsko přišlo na poslední chvíli s požadavkem, aby dohoda o Turówu platila dva roky. V turówském dole se má ale těžit 22 let, je tedy podle něj logické usilovat o více než dvouletou dohodu. Současně odmítl, že by Česko postupovalo při jednáních iracionálně.

Podle hejtmana Česko usiluje o uzavření smlouvy s Polskem, aby mělo celou dobu trvání těžby záruku, že nebudou překračovány limity dopadu na životní prostředí, že bude dostávat informace o stavu podzemních vod a že investor dodrží, co slíbil. "Návrh na to, že by Polsko mohlo po dvou letech smlouvu bez dalšího vypovědět, je pro nás naprosto nepřijatelný," řekl Půta ČTK.

Jednání o smlouvě byla podle něj tvrdá a dlouhá. "Během noci se dohoda nacházela malý kousek od kompromisu. Dosažení toho kompromisu je teď už věcí pro premiéry," soudí liberecký hejtman, který se nynějších jednání účastnil.

Český ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ve čtvrtek večer po dalším kole jednání rovněž uvedl, že hlavním rozporem je odlišný názor Česka a Polska na délku trvání smlouvy o Turówu. Postoje stran nechtěl upřesnit, řekl jen, že odlišnosti jsou v řádu let.

Polský ministr ochrany ovzduší a životního prostředí Michal Kurtyka po jednání prohlásil, že Polsko předneslo "velmi dobrou nabídku" pro obyvatele Libereckého kraje v oblasti vodohospodářské infrastruktury, územní spolupráce a monitoringu. Narazila ale podle něj na eskalaci požadavků české strany.

Důl Turów u česko-polské hranice podle Česka mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Polská strana navzdory květnovému předběžnému rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie odmítá přerušit těžbu, protože by to podle Polska mělo negativní dopady na energetickou bezpečnost země. Představitelé Polska v minulých dnech uváděli, že navrhují třeba finanční podporu obyvatelům českých obcí.

Česko i Polsko jsou podle Brabce nadále připravené o situaci kolem Turówa jednat. Polská delegace ve čtvrtek večer po jednání ale z Prahy odjela, takže dnes jednání s velkou pravděpodobností pokračovat nebude.

Shrnutí: Jednání o Turówu podle Čechů zastavila neshoda nad dobou trvání smlouvy

Jednání Česka a Polska o smlouvě, která má řešit fungování polského dolu Turów a jeho dopady na české obce, přerušil v noci na pátek podle českých představitelů odlišný názor obou stran na dobu trvání dohody. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) dnes uvedl, že pokud Polsko přijme českou představu ohledně Turówu, je smlouva připravená natolik, že ji lze podepsat. Podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) a ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) je pro ČR ale nepřijatelný návrh na dva roky trvání dohody. Tvrdí, že by Polsko mělo poskytnout záruky na celou dobu těžby, která má trvat 22 let. Termín dalšího jednání zatím není daný.

Polský ministr ochrany ovzduší a životního prostředí Michal Kurtyka po jednání, které skončilo v noci na dnešek, uvedl, že Polsko předložilo "velmi dobrou nabídku" pro obyvatele Libereckého kraje v oblasti vodohospodářské infrastruktury, územní spolupráce a nadstandardního monitoringu. Podle něj ale narazila na eskalaci požadavků české strany, což vedlo k tomu, že nebyla přijata. Podle Brabce jsou ale česká i polská strana připravené dál jednat.

Turówský důl u česko-polské hranice podle Česka mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Polská strana navzdory květnovému předběžnému rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie odmítá přerušit těžbu, protože by to podle ní negativně dopadlo na energetickou bezpečnost země. Představitelé Polska v minulých dnech uváděli, že navrhují třeba finanční podporu obyvatelům českých obcí. Praha chce mimo jiné vyjednat záruku, že nebudou překračovány limity dopadu na životní prostředí a bude dostávat informace o stavu podzemních vod.

Podle Půty byla jednání o smlouvě tvrdá a dlouhá. Návrh, že by Polsko mohlo po dvou letech smlouvu bez dalšího vypovědět, je ale pro zemi podle něj nepřijatelný. "Během noci se dohoda nacházela malý kousek od kompromisu. Dosažení toho kompromisu je teď už věcí pro premiéry," řekl ČTK liberecký hejtman, který se jednání v Praze účastnil. Ministr zahraničí Kulhánek považuje za logické usilovat o více než dvouletou dohodu, když se má v turówském dole těžit 22 let. Polsko navíc podle něj přišlo s požadavkem dvouleté dohody o Turówu na poslední chvíli.

Šéf české diplomacie na twitteru dnes současně odmítl, že by Česko postupovalo při jednáních iracionálně, jak po jednání uvedl náměstek polského ministra zahraničí Pawel Jabloński. "Bohužel v posledních hodinách se česká strana v reakci na naši nabídku začala chovat zcela iracionálně, odtrženě od skutečnosti. Jako by cílem bylo přerušení rozhovorů. Týkalo se to očekávání, zcela odtrženého od mezinárodní praxe, aby v dohodě byla klauzule, která by znemožňovala její vypovězení po mnoho let. To je naprosto neslýchané v mezinárodní praxi," prohlásil Jabloński. Podle Brabce ale tento sporný bod byl znám polské straně už měsíce a nebyl předtím rozporován.

"Pokud by byla výpověď možná ve velmi krátké době, tak všechno to, co jsme dojednali, ztrácí smysl," prohlásil dnes Brabec. Je ale přesvědčen, že se dohody povede dosáhnout v horizontu dnů, nikoliv měsíců. "Řekli jsme si, že se teď rozejdeme, přerušíme jednání, ne ukončíme. Je zájem jednat dál," uvedl.

Polská delegace v noci po jednání ale z Prahy odjela.

čtk