Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

M. Pelta opětovné vrácení kauzy k pražskému městskému soudu uvítal. Podotkl, že věc není u konce

06. 06. 2024 | 18:22

Vinu bývalého šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty a někdejší náměstkyně ministerstva školství Simony Kratochvílové bude muset znovu zkoumat soud. Odvolací senát vyhověl požadavku dvojice a vrátil případ zmanipulování sportovních dotací k dalšímu, už třetímu projednání.

pelta-web-nahledFKjablonec
Miroslav Pelta, archivní foto

Zároveň pravomocně potvrdil osvobození ostatních obžalovaných včetně České unie sportu, jejího předsedy Miroslava Jansty i Fotbalové asociace ČR.

Zrušený rozsudek ukládal Peltovi šest let vězení, Kratochvílové o půl roku více. Oba také původně dostali milionové peněžité tresty a zákazy činnosti. Obžaloba tvrdí, že v roce 2017 mimo jiné ovlivnili přidělení peněz konkrétním žadatelům v programu pro materiálně-technickou podporu sportovních klubů, a pokusili se tak způsobit státu škodu nejméně 175 milionů korun. Podle předsedy senátu pražského vrchního soudu Vladimíra Krále ale stále není zřejmé a prokázané, jaké konkrétní změny v bodování žádostí spolu Pelta s Kratochvílovou dohodli a jak Kratochvílová tyto změny prosadila na úkor jiných žádostí. Oba vinu odmítají.

"U obžalovaných Pelty a Kratochvílové vzniká pochybnost, jak vlastně na oněch nejméně 18 žádostech participovali, co opravovali, jaké případné opravy prosadili do dalšího řízení a jaké případně vyvolali následky," konstatoval Král. Dodal, že následky v podobě vzniku škody jsou přitom významnou okolností pro právní posouzení daného jednání. Ze zrušené části verdiktu nejsou podle soudce odpovědi na tyto otázky zřejmé, protože odůvodnění je příliš obecné. K odstranění vad rozsudku nemusí pražský městský soud provádět obsáhlé dokazování, uvedl Král a poznamenal, že provedené důkazy je potřeba "vyhodnotit s náležitou pečlivostí a učinit závěry".

K důkazům patří policejní odposlechy z bytu na pražském Senovážném náměstí, kde se Pelta s Kratochvílovou scházeli. Podle Krále je zjevné, že dvojice opakovaně probírala žádosti o dotace, které náměstkyně přinášela do pronajatého bytu, a že nešlo o pouhé konzultace, jak Kratochvílová tvrdí. "Není až tak podstatné, jestli motivem byla snaha vyhovět svědkyni Valachové, či jiným vlivným osobám," podotkl soudce. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) kvůli případu rezignovala. Kauza stála místo i Kratochvílovou a Peltu, který se své pozice ve fotbalové asociaci vzdal z vazby.

Podle obžaloby se Pelta s Kratochvílovou pokusili o zneužití pravomoci, o porušení povinnosti při správě cizího majetku a o zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, přičemž fotbalový funkcionář náměstkyni navedl. Za tyto trestné činy jim hrozí pět až 12 let vězení. Ve stadiu pokusu zůstaly činy z toho důvodu, že ministerstvo po zatčení Kratochvílové vyplácení dotací pozastavilo, příslušné dotační programy zrušilo a následně je vyhlásilo znovu.

Obžaloba tvrdila i to, že Kratochvílová ovlivnila na ministerstvu v roce 2017 výši sportovních dotací ve prospěch Peltovy FAČR a Janstovy ČUS a že mužům vynášela informace. Na lavici obžalovaných kvůli tomu usedl i Jansta, sekretář ČUS Jan Boháč a bývalý šéf ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza. Podle justice se tyto skutky sice staly, ale nebyly trestnými činy. "Nečinili tak s vědomím, že by měli páchat trestnou činnost nebo k ní jakkoliv přispívat," řekl k počínání obžalovaných Král. Ministerstvo školství se po obžalovaných domáhalo náhrady škody přes 1,1 miliardy korun.

Pelta zatím v kauze dotací necítí satisfakci, státní zástupce zváží dovolání

Pelta zatím necítí satisfakci z toho, že odvolací senát zrušil jeho odsuzující rozsudek v případu zmanipulování sportovních dotací. Opětovné vrácení kauzy k pražskému městskému soudu uvítal, novinářům ale řekl, že věc není u konce. Státní zástupce Ondřej Trčka k vrácení případu uvedl, že podle něj nejsou v obžalobě žádná bílá místa. U osvobozených obžalovaných zváží, zda existují důvody pro podání dovolání.

"Jsem rád, že nebylo potvrzeno naše odsouzení a že u ostatních skutků, kde jsme byli zproštěni, se potvrdilo zproštění. Počkáme na písemné vyhotovení a budeme se připravovat na další kolo jednání na městském soudu," řekl novinářům Pelta ke kauze, kterou soudy řeší čtyři roky.

"Zatím není nic u konce. Jsme ve fázi, kdy nám městský soud dvakrát dal nepodmíněný trest, dvakrát vrchní soud - jeho nadřízená instance - nám to zrušil, ale když jsem poslouchal předsedu senátu, jeho odůvodnění, tak si myslím, že naše šance, abychom ten proces zvládli a byli v konci úspěšní, se výrazně zvýšila," dodal bývalý šéf českého fotbalu.

"Soud nevyhověl mému odvolání, takže samozřejmě spokojen nejsem," komentoval výsledek veřejného zasedání státní zástupce. "Až budu mít k dispozici písemné odůvodnění dnešního rozhodnutí, tak budu moci zvážit, zda jsou dány důvody pro podání dovolání," uvedl.

Kratochvílová opouštěla jednací síň šťastná. "Vrchní soud mě zprostil obžaloby ze dvou skutků včetně oné korupce, o které mluvil státní zástupce. Třetí skutek vrátil s jasnými a závaznými pokyny soudu včetně toho, že uznal znalecký posudek. Jsem strašně ráda," popsala novinářům své pocity. Doplnila, že další rozhodnutí městského soudu ohledně vrácené části případu vůbec nedokáže předjímat.

Osvobozený Jansta ostře zkritizoval státního zástupce, jeho počínání označil za "debakl". "Místo aby stíhal ty, kteří nepravosti způsobili, stíhal ty, kteří na ně upozornili," prohlásil. "Začíná to u ministryně (Kateřiny) Valachové - nedůsledně plnila funkci, nedůsledně kontrolovala zaměstnance a možná to někomu vyhovovalo," pokračoval. "Já jsem byl souzen za to, že jsem upozornil na nekalý čin, protože došlo k hrubé manipulaci s výpočty na ministerstvu školství. Naštěstí tady ještě funguje justice a spravedlnost. Dnešní vrchní soud konstatoval nepravosti, které se na ministerstvu děly," dodal sportovní funkcionář, kterého k soudu přišla podpořit rodina.

Na otázku ČTK, zda bude za své stíhání žádat náhradu škody, Jansta odpověděl, že má zájem spíše na tom, aby státní správa fungovala tak, jak má. "Tady došlo k ohrožení fungování českého sportu, které pořád ještě není řádně nastaveno, protože český sport je bohužel vedlejší produkt české politické scény. Doufám, že tato kauza přispěje k tomu, aby se politici zamysleli nad tím, že sport nemá adekvátní státní správu," vzkázal.

Fotbalová asociace své osvobození přivítala. "Definitivně se prokázalo, že asociace jako taková postupovala v dotačních řízeních v souladu se zákony. Pro nás se tak uzavírá jedna kapitola, která se otevřela ještě před příchodem současného vedení FAČR," uvedl na jejím webu předseda asociace Petr Fousek.