Rozdělením mandátů může ještě zamíchat soudní přezkum výsledků komunistů. Bude se hledat setina procenta a osm hlasů
Dvě radosti mi přinesly v sobotu večer ukončené krajské volby. Jednak se zatím do krajského zastupitelstva o jedinou setinu procenta (4,99%) nedostala Konečné komunistická koalice Stačilo! a Zelení pro kraj, ta věčně někam kandidující sestava, která mění název s každými volbami, získala v rámci kraje pouhopouhých 2,79%. To jsou dobré zprávy.
Umím si představit, že ve štábu Stačilo! museli být napjatí jak kšandy, když v 18.47 hodin bylo v kraji sečteno 99,83% okrsků, a oni měli pořád nevděčných 4,99%, byť předtím na výsledkové listině viděli hodnoty příjemně přesahující magických pět procent. Určitě v tu dobu věřili na zázrak, který se nedostavil.
Proto koalice Stačilo! zamýšlí dát výsledky krajských voleb přezkoumat u soudu. Podle průběžných výsledků jí ke vstupu do krajského samosprávného orgánu scházelo osm hlasů. O přepočtu voleb rozhoduje krajský správní soud.
Všichni ostatní teď čekají na finální součet, protože mandáty se rozdávají až po sečtení všech hlasů a vypořádání všech námitek, tedy až po soudním přezkumu. Bude-li.
Zelení "samolibí žaludi", abych navázala na pointu Inventury končícího týdne, v kraji opětovně pohořeli, zato v domovském Liberci se ziskem pořád 6,32% drží. Politika "každého urazit, do všeho strkat nos a mít od všeho klíče" je v krajském městě evidentně 1688 občanům (tolik zde získali hlasů) sympatická.
V Liberci nepropadli ani Piráti, když nejtěsněji překonali magickou hranici a získali 5,01%. Hůře než v krajském měřítku dopadlo v Liberci ANO se ziskem 28,58 a vítězní Starostové inkasovali pěkných 36,21%. Koaliční Spolu s ODS, TOP09 a lidovci pak v krajském městě získali vcelku slušných 7,86%, uvážíme-li jakým "hnojem" byli někteří její exčleni přes pět měsíců vláčeni politickými soupeři, které přesto nechali v konečném součtu za sebou.
K těm špatným zvěstím pak patří, že hluboko v poli poražených zůstala v krajském účtování Česká pirátská strana s 3,77%, a že se do zastupitelstva spolu s SPD dostala i Trikolora. Pětiprocentní hranici sice svorně překonali s odřenými zády (5,17%), ale co záleží na nějakých setinách. Když jsou do plusu, peníze za mandáty jsou doma.
Koalice Spolu, ta s ODS, TOP09 a lidovci, inkasovala 8,75% voličské přízně a v povolebním vyjednávání může být žádaná nevěsta. Tedy pokud se rovnou neudělá velká koalice prvního s druhým.
V těchto volbách Starostové pro Liberecký kraj dostali 34,75% a ANO se nakonec muselo spokojit s 32,87%, jakkoliv do poloviny sčítání vedlo. Sice ne o parník, ale o parníček určitě.
Babišovo hnutí evidentně pohltilo hlasy všech nespokojených a inkasovalo v malých obcích, které jsou sečteny nejdříve. Až poté jeho výsledek začala ředit větší města, kde měli početní převahu Starostové a Spolu s ODS, TOP09 a lidovci (to druhé Spolu dostalo jen 1,42%, takže mizí v propadlišti dějin). SLK začalo ve sčítání vítězit v sobotu kolem čtvrt na pět. V 16.24 hodin mělo ANO 34,14 a SLK 34,45. Pak už babišovci jenom ztráceli, zatímco půtovci posilovali.
Pokud budeme vycházet z aktuálního rozdělení mandátů, do jejichž počtu pro jednotlivé partaje ale ještě může zasáhnout soudní přezkum iniciovaný bolševickou kandidátkou, pak SLK s 20 mandáty a ANO s 18 mandáty buď mohou poskládat koalici společně, nebo se Starostové mohou spojit jen se Spolu, které disponuje pěti křesly v krajském zastupitelstvu. Dvoumandátové SPD je v takové situaci (zatím, do finálního rozhodnutí soudu) jen do počtu.
Při čtyřech stranách v zastupitelstvu mnoho jiných možností nezbývá. Pokud se vytvoří velká koalice a přibere k sobě i Spolu, jak tomu bylo v předminulém volebním cyklu, bude tu krajská vláda okázalé jednomyslnosti s přepychovými 43 mandáty v 45členném zastupitelstvu.
Pevně věřím, že poslední možnost - ANO, Spolu a SPD (zatím 25 mandátů z 45) nepřipadá v úvahu, že ODS jako nejsilnější síla ve Spolu odolá vábení velmi zrádných sirén. Ty krom jiného rozdávají i posty hejtmanů, jak se hned první noc po ukončených volbách stalo v Pardubickém kraji.
Tady počtvrté do hejtmanského křesla zasedne někdejší exponent ČSSD, letos maskovaně kandidující za nějaké místní uskupení 3PK. A ANO mu i jako vítěz tamních voleb klidně přenechalo pozici hejtmana, protože jeho lídr kandidátky neznámého jména se spokojí s postem náměstka. Má to sice logiku, protože hejtman s praxí je hodně úzkoprofilové zboží, ovšem logika přece v politice neplatí.
Martin Netolický se tak počtvrté stane hejtmanem, což je prozatím unikát. Dohnat ho může jen "náš" Martin Půta, který od roku 2012 v regionu vítězí stále ve stejném dresu Starostů pro Liberecký kraj a desetiletým soudním martýriem na krku.
Alena Roubalová