Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V souvislosti s událostmi končícího týdne vyzvalo ANO k rezignaci hejtmana. Na kraji je toto hnutí totiž v opozici

14. 04. 2024 | 19:39

AKTUALIZOVÁNO: V souvislosti s libereckou korupční kauzou vyzvala dnes krajská organizace ANO k okamžité rezignaci hejtmana Martina Půtu (Starostové pro Liberecký kraj). Pokud se tak nestane, bude ANO usilovat o svolání mimořádného jednání krajského zastupitelstva, uvedlo hnutí ve svém vyjádření pro ČTK.

kraj2016koalicekraj2
Foto z podpisu koaliční smlouvy mezi (zleva) ODS, SLK, ANO a ČSSD. Volební cyklus 2016 - 2020.

V souvislosti s vyšetřováním korupce spojené s libereckou radnicí bylo obviněno osm lidí, z toho dva skončili ve vazbě. Půta mezi obviněnými není. ČTK řekl, že výzvu k rezignaci vůbec nechce komentovat.

"Hlavním důvodem našeho postoje je, že v případě hejtmana Martina Půty z hnutí Starostové pro Liberecký kraj, které je součástí STAN, se různá vyšetřování, potažmo obvinění a podezření z korupce, objevují opakovaně. V minulém týdnu po nátlaku médií přiznal, že mu příslušníci NCOZ (Národní centrála proti organizovanému zločinu) zabavili notebook a mobilní telefon, a nepřímo potvrdil i to, že vyšetřování mělo mít souvislost s plánem kraje vybudovat v Ralsku solární elektrárnu," uvádí se v prohlášení krajské organizace ANO.

"Chtěl bych kolegům z ANO připomenout, že na úterý 23. dubna je svolané řádné zasedání Zastupitelstva Libereckého kraje, a předpokládám, že tam bude také prostor diskutovat o projektu fotovoltaické elektrárny Ralsko a mých dosavadních krocích, za kterými si stojím a považuji je za legitimní. A předpokládám, že se zeptají svého zástupce v pracovní komisi pro Ralsko, která k tomu byla zřízena, na všechny dosavadní kroky," dodal v reakci na výzvu ANO Půta.

Hnutí připomnělo, že ve starší korupční kauze kolem kostela sv. Máří Magdalény v Liberci stojí Půta před soudem kvůli podezření z přijetí úplatku. "Kdy firma Metrostav sama z pozice spolupracujícího obviněného přiznala, že mu úplatek poskytla," uvedlo krajské ANO. Půta to opakovaně odmítl. Tyto kauzy podle hnutí poškozují dobré jméno ostatních politiků, kteří v Libereckém kraji, městech a obcích pracují v zájmu občanů. Do své funkce by se podle hnutí měl hejtman vrátit, až očistí své jméno.

Policisté z NCOZ v úterý zasahovali ve dvou budovách liberecké radnice a v soukromé budově S tower. V první větvi případu je obviněno šest lidí, z toho dva jsou stíhaní vazebně, kvůli podezření z korupčního jednání při zadávání veřejných zakázek na opravy komunikací zejména v Liberci. Soud poslal ve čtvrtek do vazby vedoucího odboru správy veřejného majetku libereckého magistrátu Lukáše Hýbnera a spolumajitele liberecké firmy Investing CZ Josefa Nadrchala.

V druhé větvi státní zastupitelství už dříve naznačilo, že v této části vyšetřuje možnou korupci spojenou se zneužitím veřejné funkce k získání prospěchu či informační výhody pro jiné subjekty v souvislosti s majetkovými operacemi liberecké radnice. Krajské státní zastupitelství (KSZ) ani jiné k tomu oprávněné instituce nikoho dosud nejmenovaly a osoby, jichž se případ má týkat, se mediálním zjištěním nemohou bránit, neboť musely podepsat mlčenlivost. Neoficiální informace vysoce pravděpodobně pocházející z neveřejného soudního příkazu získal propagandistický web spojený s libereckou radniční opozicí, který jej, jak přiznal, rozšířil do s ním spolupracujících redakcí centrálních médií. 

V třetí části kauzy, jež se týká Libereckého kraje, zatím nikdo obviněn nebyl. Podle státního zastupitelství zatím nelze v této věci podat žádné další informace. Kvůli třetí větvi případu byl podat na policii vysvětlení i liberecký hejtman Půta, bližší informace kvůli mlčenlivosti ale novinářům neřekl.

čtk, uba

Poznámka redakce: ANO je na kraji hnutím opozičním, v krajském Liberci koaličním. Proto se zaměřilo právě na hejtmana, byť situace na liberecké radnici vrhá, díky veřejně přiznaným únikům z neveřejného soudního příkazu, neblahé světlo na kompletní libereckou politickou scénu. ANO bylo v minulém volebním cyklu na kraji se Starosty (+ ČSSD a ODS) v koalici a hejtmanův problém, jenž se táhne už třetí volební období, po která je Martin Půta stále hejtmanem, tehdy vůbec neřešilo...