Česká Lípa chce zřídit vlastní technické služby, náklady odhaduje na 120 milionů
Česká Lípa chce zřídit vlastní technické služby, náklady radnice odhaduje na 120 milionů korun. Městská společnost by měla udržovat, spravovat a zhodnocovat městský majetek a zajišťovat služby, které dnes město zadává na základě veřejné soutěže externím firmám. Vlastní organizace může pružněji reagovat na potřeby města, a mohla by zajišťovat práci i pro městské organizace nebo okolní obce, řekla starostka Jitka Volfová (ANO), která materiál předkládala. Zastupitelé dnes záměr podpořili.
Radnice si od projektu slibuje zlepšení služeb, ale ve výsledku i úsporu nákladů. V minulém období radnice za služby, které by měly Technické služby Česká Lípa převzít, platila bezmála 50 milionů korun ročně, na základě nových smluv náklady vzrostly více než o polovinu na 76,6 milionu korun. "Zatím jde jen o záměr," upozornila starostka. O tom, zda budou technické služby příspěvkovou organizací města nebo obchodní společností, i o rozsahu služeb, které převezmou, se bude podle ní rozhodovat v květnu.
Záměr počítá s 55 zaměstnanci a obratem kolem 60 milionů korun. Nová společnost by mohla sídlit v areálu v Poříční ulici, kde jsou administrativní budovy, garáže, sklady, dílny i odstavné plochy a dnes ho město z velké části pronajímá. Zázemí tam mají pracovníci oddělení údržby a veřejně prospěšných prací a město využívá část skladových prostor a ruční myčku vozidel. Podle radnice je to nejvhodnější místo pro vytvoření zázemí nové společnosti, bude ale třeba vypovědět nájemní smlouvy a zhruba 20 milionů korun investovat do rekonstrukce areálu.
Zhruba 75 milionů korun bude podle záměru potřeba investovat do technického vybavení a dalších 20 milionů do pořízení nezbytných zásob materiálu. Organizace by měla postupně převzít správu a letní i zimní údržbu městských komunikací, dopravního značení, vodních nádrží, dešťové kanalizace, dětských hřišť, městského mobiliáře nebo městské zeleně. Po stabilizaci firmy počítá záměr i s možností, že by převzala také svoz a likvidaci odpadu a odpadové hospodářství, správu hřbitovů nebo třeba provoz parkovacího systému.
Pro záměr hlasovala většina zastupitelů, rozsah služeb i vysoké náklady na rozjezd společnosti ale kritizoval opoziční zastupitel Karel Tejnora (Spolu), který navrhoval, aby firma činnosti přebírala postupně tak, jak budou končit smlouvy s vysoutěženými dodavateli. Roman Kozák (PRO Českou Lípu) zase navrhoval, aby město netrvalo na organizaci ve stoprocentním vlastnictví města a nevylučovalo možnost vytvořit společný podnik se soukromou společností, podporu ale nezískal.
čtk