Českolipské muzeum se ve středu 1. března po dvou měsících otevře se třemi novými výstavami
Se třemi novými tematickými výstavami se po dvouměsíční přestávce otevře ve středu 1. března Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě. Návštěvníci budou mít také možnost prohlédnout si opravené stálé expozice s tisíci exponáty z přírodovědných, historických a etnografických sbírek, řekla ČTK mluvčí muzea Lenka Mrázová. Muzeum se na začátku roku zavírá pravidelně, naposledy se tam mohli návštěvníci podívat loni před silvestrem.
"Na základě statistických dat se nám měsíce leden a únor dlouhodobě ukazují jako návštěvnicky nejslabší, a proto je toto období k uzavření expozic a výstav tím nejvhodnějším. Získáváme tak nejen prostor a čas k realizaci řady nových nápadů a zajímavých změn v expozicích, ale zároveň během tohoto času ušetříme i nemalé finanční prostředky na provozu, které pak můžeme investovat do zlepšení podmínek a služeb," doplnil ředitel muzea Zdeněk Vitáček.
Novinkou letošní sezony je samostatné vstupné do galerie, které umožní návštěvníkům vybrat si mezi prohlídkou celého muzea nebo zamířit pouze na krátkodobé výstavy do galerie. "Tímto krokem se snažíme usnadnit návštěvu galerijních prostor. Naším cílem je, aby se muzeum i galerie staly součástí kulturního života místních obyvatel, aby si lidé zvykli chodit na výstavy častěji, aniž by museli procházet celé muzeum, jehož expozice třeba znají," vysvětlil důvody novinky Vitáček. Vstupné do galerie je 40 Kč, zlevněné přijde na polovic.
Od března budou mít návštěvníci možnost navštívit v galerii tři krátkodobé výstavy. Bývalý refektář - Galerie Jídelna bude dva měsíce hostit výstavu věnovanou Krvavému románu Josefa Váchala. Galerie Chodba nabídne práce českolipského fotografa Štěpána Kňákala, který se věnuje především fotografii analogové, a to jak jejímu klasickému zpracování, tak digitální postprodukci. Maštálkova síň představí Druhohory Českolipska a Podještědska, muzeum tam vystaví zkameněliny nalezené za posledních deset let při paleontologických průzkumech.
Českolipské muzeum sídlí v augustiniánském klášteře, který založil roku 1627 Albrecht z Valdštejna. Areál se postupně rozrostl o další objekty a svou definitivní podobu získal ve druhé polovině 18. století. Muzeum dnes patří k významným architektonickým památkám Českolipska, kromě hlavní budovy mu patří také Památník K. H. Máchy v Doksech, Vísecká rychta v Kravařích, Bredovský zámeček v Jablonném v Podještědí a také archeologické muzeum v bývalé českolipské šatlavě.
čtk