Českolipský spolek ARBOR připravil na květen v Kostele Mistra Jana Husa čtyřdenní hudební festival
Českolipský spolek pro duchovní kulturu ARBOR připravil na květen nový hudební festival. Původně celoroční řada komorních koncertů se promění v přehlídku, která od 8. do 11. května nabídne v Kostele Mistra Jana Husa v České Lípě spojení klasické hudby, folkloru a improvizace. ČTK o tom informovala mluvčí projektu Jitka Cidlinová.
"Klasika a folklor nejsou dva oddělené světy, ale naopak se vzájemně inspirují a prolínají. Do programu jsme proto zařadili interprety, kteří toto vzájemné působení zkoumají, nebojí se experimentovat a překvapovat," řekl k projektu dramaturg cyklu Martin Prokeš. Nová koncepce komorního cyklu rozšiřuje podle něj tradiční vidění klasické hudby. "Chceme ukázat, že i například tak tradiční nástroje, jako jsou varhany nebo cimbál, mají pro diváka až netušené nadžánrové možnosti," dodal.
Festival propojí v prostoru kostela Mistra Jana Husa v České Lípě cimbál s varhanami, elektroniku s historickými příběhy, improvizaci s barokními harmoniemi. Společným tématem bude podle Prokeše folklor. Ten původní, zapomenutý i nově vymyšlený. Cyklus 8. května zahájí varhaník Jaroslav Tůma v programu postaveném na zvukových principech zdánlivě kontrastních nástrojů, k varhanám a cembalu se připojí cimbál a píšťaly Jana Rokyty.
Pátek 9. května spojí v projektu Heimatcore básně a elektroniku. Sobota nabídne hned dva koncerty. Na čistě improvizační Momentum / oka-mžik varhanice Jiřiny Marešové a klarinetisty Matouše Vlčinského naváže ČaroTaj, s lidovými písněmi z pomezí Moravy a Slovenska. Českolipský komorní cyklus zakončí v neděli 11. května houslista Jiří Sycha a cembalista Filip Dvořák barokní hudbou kořeněnou folklorem. Koncertní program doplní podle Prokeše besedy s historikem Tomášem Cidlinou a litoměřickým biskupem Stanislavem Přibylem.
čtk