Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Cyrilometodějské slavnosti v Krompachu: Již dvacátá alegorie příchodu věrozvěstů 

28. 06. 2019 | 8:08

Další, již dvanáctý ročník Cyrilometodějských slavností se uskuteční 6. července v Krompachu. Opět tak bude k vidění slavnostní zahájení za doprovodu alegorie příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje s průvodem včetně koní.

krompachLužickéhorycz
Foto z www.luzickehory.cz

Za ním bude následovat kostýmovaný historický průvod představující průvod Karla IV. v podání spolku historických tradic ze sousedícího saského Lückendorfu.

„Léto je bohaté na kulturní akce po celém Libereckém kraji. Řada měst a obcí se snaží zakládat nové kulturní tradice. Cyrilometodějské slavnosti v Krompachu jsou hojně navštěvované nejen místními, ale díky přeshraniční spolupráci také řadou návštěvníků ze sousedního Saska. Určitě je to také dobrý tip na návštěvu i pro obyvatele vzdálenějších míst našeho kraje,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Děti se mohou těšit nejen na klaunskou show, pohádku, ale i na vystoupení skupiny historického šermu SHŠ Garde ze Cvikova s komponovaným představením a na prohlídku středověkého rytířského ležení.

Na své si přijdou i dospělí, pro něž je připravena ukázka velkých vojenských modelů a aut a ukázka techniky hasičů místních, ale i těch ze spřáteleného Oybinu a Jonsdorfu. „Pro zájemce je připravena i přednáška Ladislava Smejkala z Vlastivědného muzea v České Lípě o aktuálních výročích v regionu,“ dodala Jindřiška Kalitováze spolku Sdružení pro Krompach.

Dále budou na prostranství před kostelem, na návsi a u bývalého kravína k dispozici stánky s občerstvením a řemeslnými výrobky. K mání budou mýdlo, keramika, dřevěné a textilní hračky, kovářské výrobky, nebude chybět výstavka dřevěných soch místního chalupáře, historické sklo, cukrářské výrobky, zmrzlina, klobásy, likéry, koření, medovina, pouťové atrakce a nezapomnělo se ani na tradiční oblíbený stánek s kulinářskými výrobky krompašských kuchařek a nezbytnými věcmi pro domácnost — oblíbený stánek „Krompach sobě“.

LK/Jan Mikulička