Další demolice v prostoru Ralska plánuje Liberecký kraj. Na zbourání 17 budov chce žádat dotaci

28. 01. 2020 | 14:51

Liberecký kraj plánuje další demolice v bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku. Na zbourání 17 budov chce žádat dotaci. Náklady projektanti odhadli na 42 milionů korun. Při bourání další ze zchátralých budov nedaleko letiště Hradčany to dnes ČTK řekl Jan Růžička, ředitel Krajské správy silnic Libereckého kraje, která rozsáhlé území pro kraj spravuje. Bourání v Ralsku začalo v roce 2011, od té doby šly k zemi už téměř čtyři desítky budov a ruin.

demoliceralsko2
Foto: Artur Irma

Dnes začala demolice bývalého skladu, na dalších dvou objektech sundávají střechy. "Na některých budovách se to musí rozebírat ručně, protože mají azbestové krytiny," řekl Růžička. Azbest patří k nebezpečným odpadům, je karcinogenní a mutagenní a může vážně poškodit zdraví, pro nakládání s ním proto existují přísná pravidla. Bourací práce jsou zpravidla rozděleny do etap, a pokud je to možné, firma odpad třídí.

"Počítáme s tím, že do příštího roku by měly být zdemolovány všechny objekty, které byly ve špatném technickém stavu. Především z důvodu bezpečnosti je dobře, že takové stavby šly a půjdou k zemi. Letos již máme připravený finální projekt. Odhad ceny je zhruba 42 milionů korun. Ale jak tomu bylo již dříve v minulosti, očekáváme, že finální vysoutěžená cena bude zhruba třetinová, tedy přibližně 15 milionů," doplnila náměstkyně hejtmana Jitka Volfová.

Prostor Ralsko o rozloze 250 kilometrů čtverečních využívala do počátku 90. let sovětská armáda. K vojenským účelům ale sloužil už v první polovině minulého století. Postupně se tam v letech 1938 až 1991 vystřídaly německá, československá a sovětská armáda. Liberecký kraj převzal část prostoru od státu v roce 2007 se zhruba 170 objekty, z nichž část stále stojí, jiné jsou v havarijním stavu a některé už se zřítily. Zbourat kraj nechal například nedostavěný kulturní dům, bývalý generální štáb, kotelny i některé ubikace, stálo to přes 37 milionů korun.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace