Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Jiráskovo divadlo v České Lípě čeká modernizace, práce začnou příští rok na podzim

02. 07. 2019 | 12:16

Příští rok by chtěli v České Lípě zahájit dlouho připravovanou rekonstrukci Jiráskova divadla. Bývalá tělocvična už moderním potřebám nevyhovuje, proto ji čeká nákladná modernizace. Radnice teď nechává dopracovat projektovou dokumentaci na interiéry, aby bylo možné vyhlásit soutěž na dodavatele. Pokud vše dobře půjde, mohly by práce začít příští rok na podzim, řekl dnes ČTK místostarosta Martin Brož (ANO).

česká lípa divadlo-jirás
Foto: www.liberecky-kraj.cz

Na místě dnešního Jiráskova divadla byla roce 1907 vybudována městská tělocvična, kterou změnili v divadlo ve 30. letech minulého století. Budova má špatnou vzduchotechniku a statiku a nárokům moderního divadla nevyhovuje. O obnově divadla se ve městě diskutuje už 20 let. Radnice původně chtěla postavit divadlo nové, na projekt, který měl přijít na 300 až 400 milionů korun, se však nepodařilo získat dotace. Uvažovalo se také o přesunu divadla do Kulturního domu Crystal. Nakonec se ale město vrátilo k myšlence budovu zrekonstruovat.

Novou podobu Jiráskova divadla představil loni v létě architekt Adam Rujbr. Náklady se předběžně odhadují na 180 milionů korun. Projekt počítá s orchestřištěm a forbínou, prostorným hledištěm, ale i s kavárnou, bary, prostornými šatnami a toaletami a moderním zázemím pro divadelníky. Díky nově navrženému balkonu by mělo být v sále místo pro 360 diváků. Budova bude bez bariér. "Projekt sloužil pro získání stavebního povolení. Jde ale o složitou stavbu, je proto třeba ho rozpracovat podrobněji, aby bylo možné vybrat dodavatele," řekla starostka Jitka Volfová (ANO).

Výsledkem rekonstrukce by podle Volfové mělo být moderní, komfortní divadlo, které bude odpovídat současným požadavkům na kulturní představení. Kromě hlavního divadelního sálu vznikne v novém Jiráskově divadle několik dalších prostor pro pořádání menších či alternativních akcí. Hlavní vstup se přesune do Panské ulice v sousedství radnice, kde je dnes zadní vchod. "Divadlo je na vhodném místě v centru města. Věříme, že se nám i díky tomu podaří ještě více oživit centrum, ve kterém rozhodně nechceme další opuštěnou a chátrající budovu," dodala Volfová.

čtk