Koronavirem nakažený Jonáš z Českolipska zveřejnil svůj příběh ve videu, dohnala ho k tomu koncentrovaná nenávist

22. 03. 2020 | 16:06

AKTUALIZOVÁNO: Sedmým koronavirem nakaženým člověkem ve statistice Libereckého kraje je třidvacetiletý mladík z Českolipska. Oficiálně o něm bylo zveřejněno, že pobýval ve více zemích a byla u něj stanovena tzv. cestovatelská anamnéza. Stále se u něj provádí epidemiologické šetření a je v domácí karanténě. 

rouškaZdravotník1
ilustrační foto ze vstupního stanu před KNL

Protože se ale mladý muž o sobě na netu dočítá hrozné věci, rozhodl se vystoupit z anonymity a pustil na sociální sítě video, kde odhaluje  totožnost a přidává svůj příběh. To proto, aby ho lidé přestali chtít  lynčovat pro nezodpovědnost. Aby mu přestali nadávat a vyhrožovat i jeho blízkým. Zákupy, kam se uchýlil, jsou menší město, kde se nic moc neutají, takže o anonymitu přišel brzy poté, co se dozvěděl špatnou zprávu.

Video uveřejnily Novinky.cz.

Jonáš J. (23) je ze Cvikova na Českolipsku, karanténu ale tráví v Zákupech. Doma ve Cvikově to kvůli rodině nejde, jeho matka je nemocná. Mladík začátkem března vyrazil přes celý svět, do Jižní Ameriky, na kontinent, který v té době byl jediným na zeměkouli, kde se nákaza dosud nevyskytla. Jel tam dělat dobrovolníka. Než tam doletěl, situace se změnila a čekala ho strastiplná cesta zpátky. Jeho sestra ho vyzvedla na letišti v Berlíně a dovezla ho do prázdného bytu po babičce, který je v Zákupech. Je tam pořád, nikam nechodí, už proto, že mu diagnostikovali onemocnění COVID-19 a není mu dobře.

Toto video jsme nasdíleli na náš FB profil, poslechněte si jeho příběh přímo od něj ZDE. Odkaz je na Novinky.cz, video je součástí textu.

V závěru videa mladík sděluje, že se proti soustavným útokům na svou osobu chce jeho rodina bránit všemi zákonnými prostředky. Svá práva má totiž v Česku i člověk, který se z ciziny vrátil nemocný.

Odpovědné osoby a po nich i seriózní média uveřejňují pouze základní informace o těch, jimž bylo onemocnění COVID-19 diagnostikováno. V praxi to vypadá tak, že informaci o výskytu onemocnění na území Libereckého kraje oznámí zpravidla jako první hejtman Martin Půta na svém FB profilu a profilu Libereckého kraje. Odsud se dostane k novinářům stejně rychle jako na veřejnost.

Hejtman minulý týden během videopřenosů několikrát vysvětloval, proč se nebudou zveřejňovat bližší informace o nakažených, zejména pak místo, kde se nalézají, pokud jsou v domácí karanténě. Nálada ve společnosti je tak napjatá, že by to mohlo být pro diagnostikovaného i nebezpečné. Dostatečně silným signálem jsou diskuse na sociálních sítích, které se rozvinou po každém zveřejnění dalšího případu. Jde o ryzí koncentraci zla a nenávisti.

Martin Půta musel během víkendu na svém profilu usměrňovat diskusi mazáním některých komentářů sdělením: Vzhledem k některým opravdu hnusným a některým opravdu hloupým příspěvkům pod tímto technickým sdělením, chci zdůraznit, že tento případ je ukázkový. Pán byl lyžovat v Livignu v době, kdy byl sever Itálie označován za bezpečný. Vrátil se 6.3. ještě před karanténou nařízenou Vládou. Přesto se zachoval odpovědně, po návratu se sám telefonicky nahlásil a KHS a Obvodnímu lékaři. První příznaky se u něho objevili 18.3.2020, sám kontaktoval KHS a byl byl přivezen biotýmem ZZS LK do triážového stanu v KNL, personál byl chráněn, pán byl určen k hospitalizaci na Infekci v KNL. Kontakty jsou šetřeny KHS.

V podobné situaci se může ocitnout mnoho dalších lidí a to přesto, že se chovali rozumně. Pokud se bude způsob komunikace a hon na čarodějnice pokračovat, začnu dotyčné mazat, blokovat a hlásit. Chovejme se k sobě slušně. Díky za pochopení.

Tímto textem jsou na jeho profilu nahrazovány patrně ty nejnenávistnější komentáře.

Alena Roubalová

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace