Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Kvalita vody v Máchově jezeře se o stupeň zlepšila, není tak nevhodná ke koupání

28. 06. 2024 | 11:47

Kvalita vody v Máchově jezeře u Doks na Českolipsku se o stupeň zlepšila. Není tak kvůli sinicím nevhodná ke koupání, má ale nadále zhoršenou jakost. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů na webu Krajské hygienické stanice v Liberci.

mácháč machovo1
Archivní foto

Podle posledních výsledků rozboru vody je jezero na třetím stupni z pětibodové škály, což je pro něj obvyklý stav. Podle předchozího rozboru byla kvalita vody na čtvrtém stupni, tedy nevhodná ke koupání.

Třetí stupeň značí, že voda má zhoršenou kvalitu a že zdravotní obtíže po koupání se mohou vyskytnout u citlivých jedinců. Mezi ně patří těhotné ženy, děti nebo alergici. Lidé by se po koupání v takové vodě měli pokaždé osprchovat.

Sinice jsou v Máchově jezeře každoročně, podle předchozího rozboru jich v něm ale bylo více, než je pro toto období obvyklé. Ředitel obecně prospěšné společnosti Máchovo jezero Jiří Holub ve čtvrtek uvedl, že letos je situace horší kvůli předčasnému nástupu léta. "Sešly se ideální podmínky pro rozvoj sinic," řekl ČTK.

V Libereckém kraji jsou aktuálně všechny vodní plochy, které kontrolují hygienici, vhodné ke koupání. Na třetím stupni je kromě Máchova jezera také nedaleké Hamerské jezero. I v jeho případě jsou důvodem sinice. Na druhém stupni jsou přírodní koupaliště u kempů v Sedmihorkách v Českém ráji a Nedamově u Dubé na Českolipsku.

čtk