Na Českolipsku dnes vyjely všechny autobusy, ČSAD Liberec pomohli důchodci i konkurence

05. 01. 2022 | 14:12

Na Českolipsku dnes vyjely všechny autobusové spoje. Krajskému dopravci ČSAD Liberec, který tam jezdí od 12. prosince, se podařilo zajistit dostatek řidičů a stejné by to mělo být i ve čtvrtek. Pokud se nestane něco mimořádného, řekl dnes novinářům předseda představenstva ČSAD Liberec Martin Bobek. Vedle posil, které tam dopravce přesunul z Liberce, pomohli také tři řidiči konkurenční společnosti BusLine a několik externích řidičů včetně důchodců.

busPauzaOpr
ilustrační foto

ČSAD Liberec nevypravila kvůli nedostatku řidičů v pondělí dva spoje a v úterý čtyři ranní a jeden odpolední. Dopravce v regionu zajišťuje denně v průměru 700 spojů, zrušen tak byl jen zlomek z nich. Šlo většinou o spoje posilové, kde byla zajištěna doprava autobusy dřívějšími nebo pozdějšími. "Nasazené tam proto také byly větší vozy," doplnil Otto Pospíšil, ředitel společnosti Korid LK, která je koordinátorem dopravy v Libereckém kraji.

Krajskému dopravci chybí aktuálně na Českolipsku čtvrtina řidičů, kteří jsou kvůli koronaviru v izolaci nebo karanténě. Situaci ale podle Bobka zkomplikovala také listopadová stávka zkušebních komisařů pro autoškoly, kvůli které ještě někteří noví řidiči nezískali oprávnění a nemohou tak sednout za volant. Podle Bobka by dopravcům pomohlo zkrácení karantén a izolací, o němž by dnes měla jednat vláda, a které by umožnilo rychlejší návrat lidí do práce.

Českolipsko v současné době trápí vysoká nemocnost, za posledních sedm dní tam přibylo 549 nových případů nákazy, to je 533 v přepočtu na 100.000 obyvatel. V Česku je horší situace jen v okrese Praha - západ. Podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) se situace zhoršuje, řidiči chybí i dalším dopravcům, nikde ale zatím není situace tak vážná. O zajištění dopravy v kraji bude v pondělí jednat krajský krizový štáb. "Rádi bychom cestujícím garantovali nějaký rozsah dopravy tak, aby se to nedozvěděli ráno, ale aby to bylo nějakým způsobem plánované," řekl Půta.

O situaci jednala v úterý také asociace krajů s ministrem zdravotnictví a ministrem vnitra. "Žádali jsme, aby umožnili takzvané pracovní karantény nejenom v kritické infrastruktuře státu, ale také v dalších veřejných službách, které musí být zajištěny, a bezpochyby k tomu patří i veřejná doprava nejen autobusová, ale také železniční," řekl Půta. Pracovní karanténa umožňuje, aby i pracovník s pozitivním testem na koronavirus, ale bez příznaků onemocnění, chodil dál do práce. Musí být vybaven ochrannými pomůckami, jíst odděleně od ostatních a častěji se testovat. Nejčastěji takto pracovali navzdory pozitivním testům zdravotníci v nemocnicích.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace